Akvaristika pro začátečníky: technické vybavení a dekorace
23. 1. 2011

Akvaristika pro začátečníky: technické vybavení a dekorace

Akvárium je nejlepší živé divadlo a krása tajuplného vodního světa v obývacím pokoji. Jakou zvolit techniku, aby péče o něj byla snadná a chod bezproblémový? Nezbytná je zářivka, filtr, topítko. A jak nádrž vybavit dekoracemi – pískem, kameny, dřevem?

Technické vybavení akvária je potřeba dobře a s rozmyslem vybírat – jeho výběr je však dnes více než dostatečný. Jeho parametry musí odpovídat velikosti nádrže. Dále u každého druhu, především u filtračního zařízení, existuje více variant, které se obsluhují různým způsobem, každému může vyhovovat něco jiného.

U vybavování nádrže přírodninami pak můžete uplatnit svou tvořivost. I výběr přírodnin má však své zásady – nesmí ovlivňovat vodu v nádrži.

Osvětlení

Akvárium nejlépe osvítí podlouhlé zářivky se spektrem, které vyhovuje akvarijním rostlinám. Tedy takové, které umožňují rostlinám fotosyntézu a snadno a bezpečně je lze umístit nad nádrž. Dostatek světla potřebují jak mnohé rybky, tak právě především akvarijní rostliny pro zdravý růst.

  • Osvětlení by mělo mít takovou intenzitu, aby na každý litr vody připadnul přibližně 1W výkonu.
  • Zářivky jsou nejvhodnější zabudované do krytu akvária. Pod krytem ještě musí být umístěna krycí skla, kvůli ochraně rybek, které mohou někdy z nádrže vyskakovat.

Vytápění

i

Chod veškeré techniky je nezbytné vyzkoušet ještě před vypuštěním rybek do nádrže.

Nádrž se vytápí pomocí topného tělesa s termostatem, na kterém se jednoduše nastaví požadovaná teplota.

  • Může být upevněno ke stěně akvária, nejlépe poblíž výtoku filtru, proud vody teplo rychle rovnoměrně roznese po nádrži.
  • Topné těleso může mít také podobu topného kabelu zabudovaného na dně.
  • U topítka musí být uvedeno, jak velkou nádrž je schopno vytopit.

Teplotu je třeba kontrolovat teploměrem určeným pro akvária.

Filtrovaní, čištění vody

Naprosto nezbytný je výkonný filtr, který pomáhá udržovat vodu kvalitní.

Oblíbené jsou filtry venkovní, které neruší uvnitř nádrže a také se mnohem snáze obsluhují, což oceníte, neboť fitry je třeba čistit často.

Objem venkovního filtru by měl dosahovat přibližně 5% objemu vody v nádrži. Veškerá voda by jím měla protéci přibližně za hodinu, pokud se jedná o nepřerybněnou nádrž s běžně chovanými, nepříliš náročnými druhy rybek. Některé složky náplně vnějších filtrů se zároveň starají o doplňování potřebných prvků ve vodě. Poslouží však i vnitřní filtry. Specialitou jsou půdní filtry, rošty zabudované pod celým dnem nádrže.

Filtr je napojen na čerpadlo, nebo vzduchový kompresor nebo který pohání neustálý koloběh vody.Kompresor může zároveň vpouštět vzduch do vzduchovacího kamínku. Provzdušnění vody je přínosné a některé rybky se proudem bublinek rády nechají masírovat, jako v perličkové lázni. Vzduchovací kámen nebo rošt by měl vzduch rozptylovat na co nejmenší bublinky.

Mezi doplňkové vybavení patří:

  • Odkalovací zvon s hadičkou, kterým se vysávají nečistoty z písku na dně, aniž by to ryby příliš rušilo
  • Stěrka na řasy (na nástavci či magnetická)
  • Síťka

Přírodní dekorace

Pokud již máte připravenou nádrž i veškeré technické vybavení, přichází tvořivá fáze, vybavení interiéru.

Na dno se pokládá několik cm silná vrstva říčního písku (u kterého si můžete vybírat z různých barev).

Dno se dále osazuje vhodnými kameny i dekoracemi ze dřeva. Vybudujte různé jeskyňky a průplavy, které se líbí rybkám a lahodí oku. Pouze pozor, že musí být dostatečně stabilní!

Všechny přírodní dekorace lze zakoupit v prodejných s akvaristickými potřebami.

  • Pokud si přinesete přírodniny vlastní, je třeba dávat pozor na obsah vápence v kamenech, který by měnil pH vody, a vše důkladně vyvařit. Různé druhy hornin v akváriu nepůsobí dobře, vhodnější je jeden, nejvýše dva.
  • Použití dřeva z lesa či zahrady není bezpečné, mohlo by zahnívat. Lze použít jen některé odolné druhy (jako je dub) a sterilizované. Prodávané kousky by měly pocházet z rašelinišť a být tak přirozeně konzervované.

Pohledná zadní stěna

U akvárií umístěných u stěny je zadní plochu možno zvenku pokrýt nejrůznějším materiálem. K dispozici jsou i akvatapety s vodními snímky, ale lepší výsledek bývá s jednoduchým, přírodním pozadím například ze surového korku, rákosu či břidlice, který neodvádí pozornost od skutečné nádhery v nádrži. Až se rostliny rozrostou, nebude téměř vidět. Stěny lze i jednoduše natřít tmavou barvou.

U velkých nádrží lze zadní stěnu i obložit zevnitř, vybudovat zde zajímavé a členité pozadí z polyesteru či polyuretanu, na nějž se netoxickými pryskyřičnými lepidly připevní pláty břidlice, kameny, písek apod.  Výsledek musí být  stabilní a přiléhat těsně ke stěně, aby ve vzniklé mezeře nemohly rybky uvíznout.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Taky dobrý

(VWPsQNuz-gMkQNs6JyvjFo), 23. 2. 2018, 12:09

"zářivky se spektrem, které vyhovuje akvarijním rostlinám" Tak to je nesmysl rostlinám je úplně jedno jakými zářivkami na ně svítíme. Doporučená intenzita je přepálená. Na normální akvárko stačí 0,5W na l. U LED osětlení ještě zhruba o půlku méně. Jednak moc světla znameá, že musíte dodat moc živin. A když to nezvládnete, tak budete mít řasovou kalamitu. A druhak, kdo to má platit. Ale jestli chcete sponzorovat ČEZ tak je to vaše věc.

Topítko, tady záleží na druh ryby. Ale vzhledem k tomu, že z trhu se vytrácejí kvalitní a odolné české odchovy a v akvaristikách je to samý přecitlivělý import z Asie, tak je bohužel už dneska potřeba více, než tomu bylo v minulosti. Ale ne zdaleka všehny druhy topení potřebují. Topné těleso ve dnu slouží trochu něčemu jinému, než vyhřívání nádrže jako takové.

To že venkovní filtry člověk nemusí čistit tak často jako vnitřní je nesmysl. Bordel akorát v tom vnějším není na pohled vidět ale stále tam je. Obojí by se mělo občas čistit. Třeba jednou za dva, tři měsíce. Půdní filtry jsou podvod a tahák na peníze.

Vzduchování do normálního akvária nepatří (ani z filtru). Hrozí vznik řasy. Pro okysličení vody bohatě stačí, když proud filtru lehce čeří hladinu.

Magnetickou stěrku silně nedoporučuji. Když se vám dostane mezi sklo a magnet písek nebo šnek, tak si poškrábete akvárko. Daleko lepší je žiletka nebo neopoužitá houbička na nádobí.

To, že je dřevo z přírody nevhodné je donebe volající nesmysl. Chce to dodržet jisté zásady ale běžně se to dělá. Já doporučuji kořeny vinné révy nebo tvrdé dřevo listnatých stromů.

Nejlepší pozadí je takové, které není vidět. :-) Takže je úplně jedno co tam člověk dá. Ve správném akva to zakryjí rostliny.

Akvaristika je o trpělivosti, a je dobré u ní přemýšlet jinak utratíte v akvaristice tisíce za blbosti a navíc budete mít problémy.

co k tomu dodat :D

(VWPsQNuh0.Go8c4Vj7aPZYTw), 6. 4. 2013, 08:26

Já jsem holt stará škola, bohužel, i huba a musím říct, že i když se autorka snaží, spíše ubližuje než aby skutečně poradila. Jelikož jsem taky začínal a taky byl blbý a taky chtěl všechno hned, taky jsem tak dopadl. Vyhodil oknem desetitisíce a v podstatě nic z toho. Protože jsem byl klasickým začátečníkem - neinformovaným akvaristou, ale chtěl jsem "TO" hned. Zde nabízím svou verzi toho, co akvarista potřebuje a co ne, a jelikož jsme v demokracii, jistě se vynoří časem mnoho lidí, co zase budou hlásat, že tohle je špatně a že oni mají pravdu a já mlžím - to už nechám na posouzení čtenářům, ale jak říkám, jsem stará škola oprostěná od všech krásných reklamních bannerů, chytrých návodů na hloupé věci a tristních zbytečností. Takže popořadě jak to jde v článku:
1) osvětlení - pátrejte v osvědčených akvaristických portálech, sledujte diskuze jiných akvaristů. Důležité je pro CO se rozhodnete, že budete chovat či pěstovat. Osvětlení zejména typy SUN FLO a GLO apod.. - dle mého-vytahování peněz ze zákazníků. Pod normálními zářivkami se bude rostlinám dařit stejně, rozdíly jsou opravdu nepostřehnutelné, akorát že vás běžná zářivka bude stát asi třetinu ceny.
2) vytápění - žádná topítka nepotřebujete; pokud nebudete chovat druh rybek, který potřebuje speciální zacházení a pokud akvárium nemáte v garáži či nevytopené místnosti, je topení zbytečné. Jednak je drahý provoz (běžně až 100W/hod.) a navíc voda velice rychle přejímá teplotu okolí. Máte-li doma mezi 20-27stupni - topení neřešte (spíše v létě chlazení)
3) filtrování a čištění vody - existují 4 základní druhy filtrů: vnitřní, vnější, závěsné a speciální půdní - opět tahání peněz ze zákazníků, ale když se vám líbí hezké krabice a chytré návody, proč ne. Obecně platí - je jedno jaký filtr si pořídíte, ale zde jde opravdu jen a pouze o VELIKOST filtrační vložky - jo, ten molitan, co je vevnitř. Čím větší, tím méně problémů. Vnitřní filtry mají tak krásný design a tak malé vložky, že jsou v podstatě k nepoužití. Nejlevnější řešení je koupit pouze hlavici za cca 150Kč a nechat si nařezat filtrační vložku. Ty jsou obecně dost drahé, protože podnikání je o maximalizaci zisku. Proto doporučuji brněnskou firmu, která řeže na požádání a je deseti až dvacetinásobně levnější než ty kupované v obchodech!!! Nechci dělat reklamu, zjistěte si název společnosti.
4) vzduchování - osobně ho nedoporučuji a opět říkám - zbytečně vyhozené peníze - jak vzduchovat levně? Stačí umístit výpusť od filtru tak, aby proud vody mírně vháněl do akva vzduch. Naprosto stačí. Moc vzduchování = moře problémů s řasami.
5) dekorace - jen žádné kýče, dekorace by měly být uvážlivé a opět říkám, začněte u toho, CO chcete pěstovat či chovat, vygooglujte obrázky, jak vypadají přirozené podmínky rybek v jejich rodných domovech a podle toho jim zkuste vytvořit pozadí. Jinak kupovat pozadí od výrobců - to je snad ta nejpředraženější věc, kterou z akvaristiky znám. Ale je to vaše volba, dá se udělat vlastnoručně za desetinovou cenu. Pozor na pozadí! Když se nebudete starat a VYMĚŇOVAT a ČISTIT vodu v aqua, za chvíli vám to poroste řasami, které velmi ale opravdu velmi špatně budete odstraňovat. Pokud nejste profík - nechte pozadí aqua zarůst vysokými rostlinami a máte pokoj. Samolepící tapety - problém s bublinkami při lepení, fototapety - vzlínají, zatéká voda a strašný kýče :D
6) kořeny - tady moc neušetříte, obecně se vyplatí třeba z HORNBACHU koupit velký, který následně rozřežete na menší dle libosti. Musí to být kořeny podvodní z jezer (Tanganyika apod..)
ani tvrdé dřevo nestačí a pod vodou vám časem bude dělat problémy.

filtrace vody v akvarii

(VWPsQNuE4eBjeP4sI7a-jecdVWPjEp~6Kx), 13. 1. 2012, 10:56

prosím jak dlouho filtrovat vodu v 50l. akvárku asi 15 rybicek ?

RE: filtrace vody v akvarii

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 13. 1. 2012, 15:06

Dobrý den, filtr by měl být zapnutý neustále, akvarijní filtry jsou uzpůsobeny k nepřetržitému provozu. Kromě průběžného čištění je díky nim voda v pohybu a lépe se okysličuje.

RE: filtrace vody v akvarii

(VWPsQNuw8byjFm4Umbm~g), 27. 5. 2013, 13:15

Po pravdě řečeno nevhodná velikost nádrže. Ta velikost odpovídá přerostlé vytíračce. 50L-- otázka, 1. výška nádrže, 2. spíše by se hodilo vzduchování a ubrat počet ryb. Další otázka jaké ryby. Paví očka nebo neonky, skalary ? Bez těchto informací nelze podat rozumnou odpověď. Takže zhrnutí : výška (nejlépe všechny míry D-H-V) skladba nádrže jak rostlin tak ryb. Obecné pravidlo čím objemnější nádrž tím lépe, pak často při vhodné a správné skladbě akvária není třeba filtrace, ohřívačů, vzduchování a jiných nesmyslů. Vždy používejte hlavu a jednoduchou logiku. Obecná pravidla neplatí. U náročnějších ryb je třeba přečíst starší literaturu nejlépe z období 1975-1993, to ještě akvaristika byla často jako koníček, měli jsme po republice plno svazů které se po "sametové revoluci" rozpadly. Dnes je to pouze o mamonu a ziscích.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS