Také květiny ve váze potřebují určitou péči.
Zdroj: Shutterstock.com

Jak výrazně prodloužit životnost květin ve váze. Nejlepší je jedlá soda

Čerstvé květiny ve váze patří k nejkrásnějším ozdobám jarního a letního interiéru. Bohužel jde o dekorace pomíjivé, které vydrží krásné a voňavé jen několik málo dní. Pokud jim ovšem věnujete správnou péči, jejich životnost výrazně prodloužíte.

Všimli jste si, že květiny natrhané na zahrádce vám vydrží ve váze mnohem déle než ty koupené? Je to tím, že růže a jiné druhy prodávané v květinářstvích mimo sezónu už mají za sebou dlouhou cestu z holandské burzy a strávily dlouhé hodiny v chladicích boxech, což jim sice zachovalo tvar, ale zároveň i podlomilo zdraví. Pokud tedy nemáte zahrádku a květiny kupujete, vybírejte sezónní druhy, které zrovna kvetou i v našich krajích a na pult prodejny cestovaly jen ze sousedství.

Důvodů, proč květiny ve váze rychle vadnou, může být hned několik. Šokem je pro ně už tvrdá a studená voda natočená z kohoutku. Raději použijte vodu převařenou nebo odstátou, třeba tu, která od rána zbyla v rychlovarné konvici a vychladla na pokojovou teplotu. Zdraví řezaných květin ohrožují také bakterie, které se ve vodě rychle množí. Vázu pečlivě vymyjte a květinám odlomte spodní lístky, které by se ve vodě zbytečně máčely a zahnívaly.

Květinová aranžmá patří k nejkrásnějším dekoracím. Květinová aranžmá patří k nejkrásnějším dekoracím. Zdroj: Shutterstock.com

Skvělou službu vám prokáže obyčejná jedlá soda. Jde o všestranného pomocníka v domácnosti, jenž funguje jako univerzální čistič a dezinfekce. Jestliže přidáte lžičku jedlé sody do vody ve váze, bakterie nebudou mít šanci a květiny vydrží krásné delší dobu, aniž byste museli vodu každý den měnit.

Možná se vám také občas stane, že na květiny zapomenete a nelibě páchnoucí kousky tlejícího stonku či lístků přilepených ke stěnám vázy se vám nedaří vymýt. Opět pomůže jedlá soda. Květiny vyhoďte, vodu vylejte a do vázy nasypte dvě lžíce tohoto zázračného prášku. Protřepejte, aby se přichytil i na stěny, a nechte odležet do druhého dne. Potom vázu vypláchněte proudem teplé vody. Bude zase krásně čistá.

Rozhoduje i umístění

Nejspíš víte, že stonek řezaných květin by měl být seřízlý našikmo, aby květina mohla z vody přijímat co nejvíce vláhy a živin. Seříznutí ideálně obden opakujte, zbavíte se tak spodního centimetru, který je nejvíce náchylný k zahnívání. Vázu s květinami nestavte na přímé slunce ani k topení, nejlepším umístěním je stinný a chladnější kout, kam nejde průvan. Velkou chybou je rovněž vystavit květiny na stůl společně s mísou s ovocem – ze zralých plodů se uvolňuje etylen, jenž v sousedství s květinami urychlí jejich odkvétání.

Zdroj: www.jenzeny.czwww.bydlimekvalitne.czabecedazahrady.dama.cz

Akční letáky