Česnek má antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky, proto je nejvyšší čas zvýšit jeho konzumaci. Lepší je používat česnek syrový než tepelně upravený. Skvělou volbou tak je česneková pomazánka, která výborně chutná, zasytí a ještě podpoří vaše zdraví i imunitu.

Když ji za pomoci moderních potravin vyšperkujete, stane se královnou sváteční tabule.

Lze ji doplnit například bylinkami, ozdobit hroznovým vínem nebo třeba vlašskými oříšky či mandarinkou. Kombinace těchto chutí k sobě totiž dokonale ladí.

Česnek obsahuje silice, vitamíny i těkavé oleje

Česnek obsahuje silice, těkavé oleje, selen a vitamíny A, B, C a E. Těkavé oleje jsou zodpovědné za léčivé účinky česneku. Působí dezinfekčně, ničí bakterie a vypuzují z těla parazity.

Tato zelenina obsahuje poměrně vysoké množství síry, což působí protizánětlivě a jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním. Také snižuje riziko aterosklerózy, ředí krev a minimalizuje tvorbu krevních sraženin. Česnek snižuje hladinu cholesterolu. Také díky jeho konzumaci předcházíme mrtvici či infarktu.

Skvělým pomocníkem je především při hojení řezných a hnisavých ran a v neposlední řadě účinně funguje proti plísňovým infekcím. Extrakty z česneku nemají vedlejší účinky a poradí si s viry i bakteriemi, což je v dnešní době více než potřebné. V období chřipek a viróz snižuje délku a intenzitu nemoci.

Česnek odstraňuje bradavice

Česnek také pomáhá odstraňovat bradavice. Plátek česneku položte na bradavici, okraje potřete olivovým olejem a přelepte náplastí.

Česnek užívejte především čerstvý. Můžete jej naložit například do medu, přidat do čajové směsi s hřebíčkem nebo si z něj vyrobit olej. V lékárně pak koupíte nejrůznější tinktury či pilulky.

Pojďte si připomenout recept na poctivou česnekovou pomazánku, kterou budete mít hotovou za pár chvil.

Česneková pomazánka

Suroviny:

30 dkg eidamu

30 dkg majonézy

1 pomazánkové máslo

sůl

6 stroužků česneku

mandarinka nebo hroznové víno na ozdobení

Postup:

Sýr najemno nastrouháme a smícháme s pomazánkovým máslem. Teprve pak vmícháme i majonézu. Ochutíme solí a prolisovaným česnekem. Mažeme na rohlík nakrájený na kolečka nebo na chlebíčky a zdobíme mandarinkou či hroznovým vínem.

Na to, jak si připravit česnekovou pomazánku, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Zdroj: www.toprecepty.cz, www.zdravijakovasen.cz, www.novinky.cz