Jablečný ocet zmírňuje chuť k jídlu a pomůže při boji s nadváhou
Zdroj: Shutterstock

Vyrobte si jablečný ocet nesrovnatelný s kupovaným: Je to jednoduché a levné

Pečete rádi štrůdl nebo si děláte ranní jablečný fresh v odšťavňovači? Příště nevyhazujte jablečný „odpad“ a zužitkujte ho právě na domácí jablečný ocet. Tento ocet vydrží při správném skladování až rok (pokud chcete mít jistotu, dejte ho do lednice).

Zdroj: hobby.instory.czvitalitis.czwww.ceskenemoci.cz

Využití jablečného octa je dost široké, například zmírňuje chuť k jídlu a pomůže při boji s nadváhou. Dále nám poslouží jako čistící prostředek, ale hodí se i do kuchyně na dochucení salátů.

Jak ho připravit:

  • cca 400 g jablek
  • 100-200 g cukru (pokud nejsou jablka moc sladká, přidejte 100g navíc)
  • horká voda

Tři až čtyři chemicky neošetřená jablka opláchneme vodou, odstraníme bubáka + stopku a nastrouháme nahrubo (pokud máte zbytky z pečení, freshe, použijte toto).

Vyrobit si doma jablečný ocet není složité, navíc vám vydrží klidně i rok Vyrobit si doma jablečný ocet není složité, navíc vám vydrží klidně i rok Zdroj: Shutterstock

Do velké sklenice nasypeme 100-300 g cukru a zalijeme vodou. Mícháním rozpustíme cukr a vmícháme jablka. Zakryjeme látkou nebo ubrouskem a upevníme gumičkou.

Po dobu 10 dnů 1-2x denně obsah promícháme čistou lžičkou, vždy opět zakryjeme a necháme stát na světlém místě (ne slunném).

Po deseti dnech scedíme přes jemné sítko do jiné sklenice. Zbytky jablek vyhodíme a ocet přelijeme zpět do sklenice.

Natáhneme zase látku s gumičkou a postavíme na 3 týdny do temna a chladu. Už nemícháme. Po uplynutí požadované doby opět přecedíme a nalijeme do nejlépe tmavé uzavíratelné sklenice.

Velký pomocník do domácnosti

Směsí jednoho dílu vody a jednoho dílu octa vytvoříte čistič, který odstraňuje bakterie. Otřete s ním lednici, mikrovlnku, ale i kuchyňskou linku a vše ostatní. Přidejte hrnek octa do myčky a zbavíte ji zápachu a nečistot.

Poradí si i s ucpaným odtokem. Nasypte do něj půl hrnku jedlé sody, vlijte hrníček jablečného octa a přidejte šálek horké vody. Nechte působit 15 minut a ještě jednou opláchněte horkou vodou.

Jestli máte na nábytku kroužky od sklenic, zkuste je odstranit pomocí naředěného octa. Funguje to i na zbytky vosku z rozlitých svíček (nejdříve vosk seškrábněte, pak použijte ředěný ocet).

Nebo vás snad trápí problematická pokožka hlavy?

Váš připravený zázrak je totiž kouzelnou lázní pro vaše vlasy a pokožku hlavy. Samotný ocet na vlasy nelijte, musí se nejprve zředit a to nejlépe podle typu vlasů. U suchých je vhodné dát o jednu lžíci méně a u mastných naopak o jednu více. Zkusit pro začátek můžete dát dvě polévkové lžíce na půl litru teplé vody, ale příště si můžete dávkování upravit podle sebe.

Jablečný ocet je výborný i v kuchyni Jablečný ocet je výborný i v kuchyni Zdroj: Shutterstock

Vlasy si umyjte šampónem, pak octový oplach nalijte rovnoměrně na vlasy a pořádně ho pomocí prstů vmasírujte do vlasové pokožky. Uděláte nejlépe, když ho necháte působit 5-10 minut. Jestli použijete více zředěný oplach, nemusíte jej smývat vodou (po vysušení z nich ocet neucítíte).

Jak úžasně působí v našem těle

  • pročistí organismus
  • zvyšuje kyselost v trávicím traktu
  • podporuje stření mikroflóru
  • pomůže vám při redukci váhy

Většina lidí používá ocet ráno na lačno. Smíchají si dvě lžičky octa ve sklenici s vodou, pro některé je to moc drastické, tak si vmíchají ještě lžičku medu. 

Z jablečného octa lze připravit i přírodní repelent, ale o tom zas někdy příště. 

Akční letáky