Pečete rádi štrůdl nebo si děláte ranní jablečný fresh v odšťavňovači? Příště nevyhazujte jablečný „odpad“ a zužitkujte ho právě na domácí jablečný ocet. Tento ocet vydrží při správném skladování až rok (pokud chcete mít jistotu, dejte ho do lednice).
Zdroj: hobby.instory.cz, vitalitis.cz, www.ceskenemoci.cz,
Využití jablečného octa je dost široké, například zmírňuje chuť k jídlu a pomůže při boji s nadváhou. Dále nám poslouží jako čistící prostředek, ale hodí se i do kuchyně na dochucení salátů.
Jak ho připravit:
- cca 400 g jablek
- 100-200 g cukru (pokud nejsou jablka moc sladká, přidejte 100g navíc)
- horká voda
Tři až čtyři chemicky neošetřená jablka opláchneme vodou, odstraníme bubáka + stopku a nastrouháme nahrubo (pokud máte zbytky z pečení, freshe, použijte toto).
Vyrobit si doma jablečný ocet není složité, navíc vám vydrží klidně i rok
Do velké sklenice nasypeme 100-300 g cukru a zalijeme vodou. Mícháním rozpustíme cukr a vmícháme jablka. Zakryjeme látkou nebo ubrouskem a upevníme gumičkou.
Po dobu 10 dnů 1-2x denně obsah promícháme čistou lžičkou, vždy opět zakryjeme a necháme stát na světlém místě (ne slunném).
Po deseti dnech scedíme přes jemné sítko do jiné sklenice. Zbytky jablek vyhodíme a ocet přelijeme zpět do sklenice.
Natáhneme zase látku s gumičkou a postavíme na 3 týdny do temna a chladu. Už nemícháme. Po uplynutí požadované doby opět přecedíme a nalijeme do nejlépe tmavé uzavíratelné sklenice.
Velký pomocník do domácnosti
Směsí jednoho dílu vody a jednoho dílu octa vytvoříte čistič, který odstraňuje bakterie. Otřete s ním lednici, mikrovlnku, ale i kuchyňskou linku a vše ostatní. Přidejte hrnek octa do myčky a zbavíte ji zápachu a nečistot.
Poradí si i s ucpaným odtokem. Nasypte do něj půl hrnku jedlé sody, vlijte hrníček jablečného octa a přidejte šálek horké vody. Nechte působit 15 minut a ještě jednou opláchněte horkou vodou.
Jestli máte na nábytku kroužky od sklenic, zkuste je odstranit pomocí naředěného octa. Funguje to i na zbytky vosku z rozlitých svíček (nejdříve vosk seškrábněte, pak použijte ředěný ocet).
Nebo vás snad trápí problematická pokožka hlavy?
Váš připravený zázrak je totiž kouzelnou lázní pro vaše vlasy a pokožku hlavy. Samotný ocet na vlasy nelijte, musí se nejprve zředit a to nejlépe podle typu vlasů. U suchých je vhodné dát o jednu lžíci méně a u mastných naopak o jednu více. Zkusit pro začátek můžete dát dvě polévkové lžíce na půl litru teplé vody, ale příště si můžete dávkování upravit podle sebe.
Jablečný ocet je výborný i v kuchyni
Vlasy si umyjte šampónem, pak octový oplach nalijte rovnoměrně na vlasy a pořádně ho pomocí prstů vmasírujte do vlasové pokožky. Uděláte nejlépe, když ho necháte působit 5-10 minut. Jestli použijete více zředěný oplach, nemusíte jej smývat vodou (po vysušení z nich ocet neucítíte).
Jak úžasně působí v našem těle
- pročistí organismus
- zvyšuje kyselost v trávicím traktu
- podporuje stření mikroflóru
- pomůže vám při redukci váhy
Většina lidí používá ocet ráno na lačno. Smíchají si dvě lžičky octa ve sklenici s vodou, pro některé je to moc drastické, tak si vmíchají ještě lžičku medu.
Z jablečného octa lze připravit i přírodní repelent, ale o tom zas někdy příště.