Jak připravit ten nejlepší vaječný likér?
Zdroj: Shutterstock

Naše babičky v prosinci chystaly ten nejlepší domácí vaječňák: Chutná famózně

Bez oblíbeného vaječňáku by to na Vánoce nešlo. Tento oblíbený lahodný nápoj patří k těmto svátkům stejně jako vánoční stromeček, kapr se salátem a cukroví. Připravte si svůj vlastní domácí vaječný likér podle receptu našich babiček.

Sladký, krémově smetanový a lehce alkoholický nápoj je nejčastěji známý pod názvy vaječný likér neboli vaječný koňak. Pojmenování bylo převzato z původního německého Eircognac nebo eggnog.

Vaječný likér patřil mezi oblíbené nápoje už v období středověku. Ve Francii ho nazývali lait de poule neboli kuřecí mléko. Během 18. století se stal tento nápoj velmi oblíbeným i v Severní Americe, kde se do vaječného likéru přidával obvykle bourbon nebo karibský rum.

Nejlepší vaječňák? Vždycky ten domácí

Způsobů výroby tohoto lahodného likéru je mnoho. Můžete jej připravovat z mléka, smetany či kondenzovaného mléka, z vaječných žloutků a z vodky, rumu nebo brandy. Dochucovat je pak možné cukrem, vanilkou, kávou, kakaem, skořicí nebo muškátovým oříškem. 

Vaječný koňak Zkuste ten nejjednodušší recept na vaječný koňak, který je zaručený, rychlý, skoro bez práce a má neodolatelnou chuť.  Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zkuste ten nejjednodušší recept, který je zaručený, rychlý, skoro bez práce a má neodolatelnou chuť. Kromě příjemného panáčka se vám jistě hodí i k přípravě různých dezertů, krémů a polev.

Inspirovat se můžete na videu zde:

Vaječný likér jako od babičky

Nejprve si připravte misku, rozhodně ne plastovou nebo skleněnou, která by nebyla odolná vyšším teplotám. Budete ji později vkládat do páry. Vložte do ní 6 syrových vaječných žloutků a metličkou je pečlivě smíchejte s 1 plechovkou sladkého a hutného tatra mléka.

Poté dejte na plotýnku větší hrnec s vodou, v němž bude držet miska se směsí vajec a sladkého mléka. Zapněte plotýnku a směs v parní lázni postupně za stálého míchání ohřívejte. Vyvarujete se tak nebezpečných bakterií a jejich účinku po požití nápoje. Směs by se měla rovnoměrně prohřát a dosáhnout maximálně takových 40 °C. Jakmile se začne ze směsi mírně pářit, stáhněte ji z plotýnky.

Za stálého míchání nechte směs vychladnout a následně ji přeceďte přes sítko do čisté nádoby. V tuto chvíli do této dávky přilijte 3 konzervy kondenzovaného mléka salko a přidejte vanilkové aroma. Pokud chcete využít vůni z čerstvého lusku, přidejte ho do směsi nad párou. Nakonec přidejte rum, a to vždy dle toho, jak to máte rádi. Vždy je praktické ochutnávat a případně rum přidávat. Pokud je nápoj pro děti, můžete jej dochutit namísto rumu například drcenými ořechy či mandlemi.

Vaječný likér je skvělý dárek

V této fázi můžete nalít hotový vaječný koňak do čistých uzavíratelných lahví. A protože se jedná i o skvělý dárek, můžete zvolit originální nádobu a náležitě ji ozdobit. Uvidíte, že sklidíte úspěch.

vaječný koňak Vaječný likér je báječný dárek. Zdroj: profimedia.cz

Máte intoleranci na mléko

Vaječný likér je možné samozřejmě připravit i pro jedince, kteří mají intoleranci na laktózu. Stačí, když použijete k výrobě kokosové nebo sójové mléko.

Zdroje: www.bestrecepty.cz, www.topvanoce.cz, www.vsestihnu.cz

Akční letáky