Letošní září je pro houbaře časem žní, protože počasí růstu hub vysloveně přeje. Vyrazte tedy do lesa a rozhodně nepřijdete s prázdným košíkem. Pokud chcete vsadit na jistotu, jeďte na Šumavu, do jižních Čech nebo do Brd. Jaké druhy na vás čekají a jsou vhodné do houbových knedlíků? Přinášíme tři osvědčené recepty, na kterých si pochutná celá rodina!
Hřiby, kozáky, křemenáče, lišky a bedly. To jsou houby, které podle mykologů v září v českých lesích ještě najdete. Pak ale také můžete sbírat podzimní houby, které sice nejsou tak známé, ale jsou chutné a do houbových knedlíků jak dělané. Máme na mysli čirůvku fialovou, václavku smrkovou nebo stročka trubkovitého.
Přinášíme vám tři různé recepty na dokonalé houbové knedlíky, které se hodí k houbové omáčce, zvěřině, svíčkové nebo třeba jen s osmaženou cibulkou či zelím. Stačí si jen vybrat, které si dáte a své rodině připravíte!
Houbové knedlíky s cibulkou
Suroviny:
Na knedlíky:
- 4 hrsti čerstvých hub
- sůl a pepř
- rostlinný olej
- 1 hrnek polohrubé mouky
- 1 vejce
- 3/4 hrnku mléka
- 4 včerejší rohlíky
- 2 utřené stroužky česneku
Na cibulku:
- 1 cibule
- olej na smažení
Postup:
Houby nakrájejte na malé kousky, osolte a opepřete a na troše oleje restujte, dokud se neodpaří všechna přebytečná tekutina. Mezitím si připravte základ na knedlíky. Promíchejte mouku, trochu soli, vejce a mléko a vypracujte těstíčko. Dejte ho chvíli odležet, aby se rozvinuly vlastnosti lepku a těstíčko hezky drželo pohromadě. Než se těstíčko odleží, nechte zchladnout houby a rohlíky nakrájejte na kostičky. Nakonec houby, rohlíky a utřený česnek vmíchejte do těstíčka. V hrnci přiveďte k varu dostatečné množství vody nebo si připravte parní lázeň (na dno kastrolu nalijte vodu, na ni dejte pařáček a vodu přiveďte k varu). Z těsta tvarujte knedlíky velikosti pěsti. Podle potřeby si ruce pomoučněte, aby se knedlíky tolik nelepily. Vkládejte je do vroucí vody (resp. na pařáček) a vařte asi 10 minut (v páře to trvá o trošku déle, asi 15 minut). Když vyplavou, jsou hotové. Než se knedlíky uvaří, nakrájejte cibuli na čtvrtkolečka a osmažte ji ve vyšší vrstvě oleje. Když začne zlátnout, odstavte ji z plotny a nechte dojít – bude tak krásně zlatá. Hotové knedlíky podávejte s osmaženou cibulkou a přelité trochou oleje ze smažení. Jako příloha je ideální salát.
Klasické houbové knedlíky
Suroviny:
- 60 g hrubé mouky
- 20 g strouhanky
- 80 g slaniny
- 200 g hub
- 8 žemlí
- sádlo
- petrželka
- pepř mletý
- 1 cibule
- 0,25 l mléka";i:10;s:7:"1 vejce";i:11;s:10:"1 žloutek";i:12;s:4:"sůl
Postup:
Na tuku zpěníme nakrájenou cibuli a zelenou petrželku, k tomu přidáme nakrájené žemle, osmažíme dokřupava, necháme vychladnout. V mléce rozmícháme 1 vejce a 1 žloutek, osolíme a nalijeme na žemle a necháme 1/2 hodiny odstát. Potom přidáme hrubou mouku, strouhanku, pepř, na slanině podušené houby a vše promícháme. Rukama namočenými ve studené vodě děláme menší kulaté knedlíky, které vaříme pomalu 10 minut ve slané vodě.
Jihočeské houbové knedlíky
Suroviny:
- 5 rohlíků nakrájených na kostky
- 2 až 3 vejce
- 100 mililitrů mléka
- 120 gramů polohrubé pšeničné mouky
- 250 gramů čerstvých hub
- 50 gramů másla
- půl lžičky prášku do pečiva
- petrželová a celerová nať
- drcený kmín
- sůl
Postup:
Očištěné houby nakrájíme na drobné kousky a na másle je dusíme spolu se solí a drceným kmínem, až změknou a vyvaří se případná šťáva (15 minut). Nakonec do míchanice přidáme posekané natě z petržele a celeru. Mléko, vejce, trochu soli, prášek do pečiva a větší část mouky důkladně promícháme. Řídké těsto pak promícháme s houbami a následně i s předem nakrájeným pečivem. Ze vzniklé hmoty namočenýma rukama tvoříme stejnoměrné koule, které následně obalíme a umáčkneme v mouce. Kulaté knedlíky vaříme ve vroucí osolené vodě, podle velikosti 12 až 15 minut. Po uvaření je navrchu trochu roztrhneme vidličkou a pomastíme máslem. Ideální přílohou je dušené sladkokyselé zelí, případně zelí cuketové a osmažená cibulka.
Zdroje: www.budejovice.rozhlas.cz, www.recepty.cz, www.prozeny.cz