Nežli se začala používat, obešli se i ti nejlepší zahradníci bez rašeliny. Mělo by to proto jít i nyní.

Humus, základ úrody

Minerální hnojiva dodají rostlinám potřebné látky, ale bez obohacení půdy o organického hnojení její dlouhodobá úrodnost a zdraví klesá.

Rašelina je cenná pro vysoký obsah humusových látek (huminových kyselin a huminu). Ty se však nacházejí i v půdě. Složité dusíkaté látky nazývané humusové tvoří půdní mikroorganismy za pomoci enzymů z různých organických zbytků. V půdě humusové látky zadržují vodu a živiny, udržují ji zdravou. Čím více jich obsahuje, tím je úrodnější Humusové látky navíc rostlinám přímo poskytují vitaminy, antibiotické látky, podporují činnost jejich enzymů a hormonů.

Některé rostliny, například kapradiny, jsou na dostatek humusu v půdě obzvlášť náročné. Rašelinné, kyselé formy humusu jsou potřebné pro rododendrony a další kyselomilné rostliny. Z toho plyne, že rašelinu se skutečně vyplatí používat pouze u úzké skupiny kyselomilných rostlin, jako jsou velkoplodé borůvky, zahradní brusinky, azalky a rododendrony.

Čím rašelinu nahradit?

  • Rostlinám, které nevyžadují kyselou půdní reakci, bohatě postačí kvalitní kompost. Uzrálý kompost obsahuje mnoho blahodárného humusu. A vyrobíme jej zdarma z posečené trávy, listí, podrcených větví, zbytků zeleniny…
  • Obzvlášť bohatý na huminové kyseliny je trus žížal, které se do kompostu samy nastěhují, výkonné kalifornské žížaly lze i chovat.
  • Půdu vylehčující lignin, který rašelina obsahuje, lze nahradit například pilinami, kokosovými vlákny, jemnou dřevěnou štěpkou z listnatých dřevin (u kyselomilných rostlin i z jehličnatých či z jejich borky), agroperlitem.
  • Substrát pro výsevy, kde mnoho živin není žádoucí, lze připravit například z krtinců a agroperlitu.

Královské zahradničení bez rašeliny

Kdyby byla rašelina používána pouze tam, kde jsou veškeré její vlastnosti skutečně využity, její spotřeba by rapidně klesla. Ostatně i britské Královské zahradnické společnosti se v jejích zahradách podařilo používání rašeliny omezit tak, že tvoří necelé procento z jejich substrátů – používají ji pouze u speciálních skupin rostlin, u všech jiných volí kvalitní náhrady a podporují v tom i britské zahradníky a zahrádkáře, kteří si dříve zahradničení bez rašeliny nedovedli představit.