Krásná a bohatá úroda je pro každého zahrádkáře tím pravým zadostiučiněním. Občas se však stává, že naše rostliny napadají nejrůznější škůdci, kteří by měsíce práce a pěstování mohli velmi rychle pohřbít. Ještě předtím než sáhnete po nejrůznějších chemických postřicích, podívejte se do své kuchyně! Věděli jste, že při pěstování využijete například mléko?
Není nic horšího, než když se na pěstovaných rajčatech v průběhu jejich růstu objeví například plísně či jiní škůdci. Zbraní, které pomáhají proti těmto nepřátelům rostlin, se v obchodech nachází nepřeberné množství. Ty sice mohou rajská jablíčka všech škůdců zbavit, zároveň však mohou plody část chemických postřiků vstřebat, a ty pak nejsou tak zdravé, jak by měly být. Kouzlo bezpečné péče se přitom skrývá přímo ve vaší kuchyni.
Mléko má široké využití i na zahradě
Hnojení mlékem
Mléko obsahuje řadu zdraví prospěšných látek. Nachází se v něm mnoho vápníku, je zdrojem kvalitních bílkovin a podílí se na prevenci různých onemocnění. A to nejen u lidí a zvířat! Své uplatnění totiž najde i na zahradě. Můžete jej proto nalít do kompostu či půdy a poslouží jako skvělé hnojivo. Tam ale jeho pěstitelské schopnosti zdaleka nekončí. Hravě si totiž poradí i s plísněmi.
Mléko zatočí s plísněmi
Zřeďte mléko v poměru 1:2 s vodou a přelijte do rozprašovače. Roztok pak aplikujte na místa rostliny, na kterých se objevila plíseň. Mléko její vznik zastaví a zároveň působí jako prevence před vznikem dalších plísní. Rostliny takto ošetřujte minimálně jednou za deset dní. Roztok nastříkejte i na ty listy, které jsou vystaveny přímému slunečnímu záření. Mléko totiž působí jako dezinfekce.
Čas od času se může plíseň objevit i na květech rajčat. Kromě již zmíněného postřiku můžete vyzkoušet i jiný trik. Hniloba květu totiž může být důsledkem nedostatku vápníku v půdě. Smíchejte proto mléko s vodou v poměru 1:1 a vzniklou směsí rajčata přímo zalévejte. Do půdy se tak dostane vápníku mnohem více.
Postřik z mléka je skvělou prevencí vzniku plísně
Zahradní náčiní čistíme mlékem
K přenosu nejrůznějších onemocnění mezi rostlinami může docházet i prostřednictvím zahradního náčiní, které přišlo do přímého kontaktu s některým ze známých škůdců. Je proto třeba myslet i na jeho dezinfekci. Na trhu existuje mnoho toxických roztoků určených právě na sterilizaci lopatek a motyček. Snadno je ale nahradíte právě mlékem.
Vezměte své zahradní pomůcky a na nějaký čas je ponořte do mléka. Dojde tak k jejich dezinfekci a zamezí se manuálnímu přenosu virů a bakterií mezi rostlinami při jejich opečovávání. Navíc si pak můžete být stoprocentně jisti, že se ve vaší půdě nenachází žádná chemie.
Zdroje: