Znáte dobře české prudce jedovaté rostliny?
Zdroj: Profimedia

6 smrtelně nebezpečných českých rostlin: Nemáte je na své zahradě?

Bohužel i v našich končinách stále přibývá otrav rostlinami. Proto byste měli alespoň některé nebezpečné znát a dát si na ně pozor. Které české rostliny jsou nejvíce nebezpečné?

Tento jev je častější v letních měsících, kdy si často lidé pletou plody jedovatých rostlin s těmi jedlými. Ohrožené jsou často nejen děti, ale mnohdy se splete i dospělý. Před kterými rostlinami byste tedy měli být nadmíru obezřetní? Uvedeme pár nejrizikovějších.

Které rostliny u nás patří mezi ty nejnebezpečnější, se můžete podívat v tomto videu:

Konvalinky

Tato nádherná květinka je bohužel plná nebezpečných látek, které mohou být i smrtelné. Jedná se o toxické sloučeniny, tzv. srdeční glykosidy. Otrava se běžně projevuje závratěmi, nepříjemnou nevolností, zvýšeným močením, vyrážkou, průjmem či křečemi. Nebezpečí otravy listy konvalinky spočívá ve snadné záměně s listy medvědího česneku.

konvalinky Konvalinky jsou plné nebezpečných látek. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Bolehlav plamatý 

Údajně byla tato jedovatá bylinka použita na usmrcení řeckého filozofa Sokrata. Tento druh bolehlavu se vyskytuje po celém území naší republiky a s jistotou ho poznáte díky typickému pachu po myšině. Proto k ní nikdy nepřičichávejte z blízka, nejlépe vůbec. Opravdu byste hazardovali se životem, kdy nejprve dochází k ochabnutí svalstva a pak následnému udušení za plného vědomí. Bolehlav se často zaměňuje s některou kořenovou nebo listovou zeleninou stejné čeledi.

Rulík zlomocný

Možná tuto rostlinu znáte pod názvem beladona, bláznivá třešeň nebo bláznivý lilek. Jedovatá je celá bylina, tedy nejen plody, ale i kořen, listy i lodyha. Rulík je nebezpečný pro náš autonomní nervový systém, je totiž doslova napěchovaný tropanovými alkaloidy, které nervový systém utlumují, stejně jako činnost srdce, přičemž dochází postupně k zastavování dechu. Prvním příznakem jsou rozšířené zorničky, zčervenání obličeje a suchá pleť, vysychající sliznice a zrychlený tep. Nejprve má totiž otrava stimulační účinky.

Oleandr obecný

Jedná se o jednu z nejjedovatějších okrasných rostlin, kterou najdete skoro na každé zahradě. Její požití může opět skončit až smrtí. K usmrcení dospělého člověka stačí požít 2 listy, pro dítě je nebezpečný i jeden. Počáteční projevy se projevují zvracením, průjmem, závratěmi a křečemi, které jsou často doprovázeny vysokou horečkou a zimnicí. Vždy volejte lékařskou pomoc a neotálejte s časem.

Oměj šalamounek

Tato jedovatá rostlina patří zároveň mezi ohrožené druhy, takže na ni zase tak často nenarazíte. Přesto buďte ve střehu, především v horských oblastech. Rostlina má nádherné fialové květy a tak není divu, že často láká si na ni sáhnout. Nikdy to však nedělejte, zadělali byste si na nepříjemné puchýře či nebezpečný zánět pokožky. Stejně tak rostlinu neochutnávejte, v oměji je nebezpečný jed, tzv. akonitin. Několik hodin po konzumaci rostliny hrozí riziko zástavy dechu a poškození srdce. Opět neváhejte vyhledat co nejrychleji odbornou lékařskou pomoc.

Ocún jesenní je jedovatý. Na podzim vyrážejí pouze květy, naopak na jaře vyrůstají listy. Ocún jesenní je prudce jedovatý. Na podzim vyrážejí pouze květy, naopak na jaře vyrůstají listy. Zdroj: Helen198 / Shutterstock.com

Ocún jesenní

Bylinka, které se lidově přezdívá naháček, je prudce jedovatá bylina z čeledi ocúnovitých. K otravě stačí nepatrné množství. Listy ocúnu jesenního jsou často opět zaměňovány s medvědím česnekem. Mnohem citlivější jsou na toxické látky ocúnu děti, ale bylina je velmi nebezpečná i pro dospělé. Jed se vstřebává pomalu a první příznaky se dostavují 2 až 6 hodin po konzumaci. Příznaky se projevují jako škrábání a pálení v ústech, potíže s polykáním, nevolnost, zvracení, průjem a střevní křeče. V moči se objevuje krev a bez lékařské pomoci hrozí i chrnutí, selhání ledvin či udušení.

Zdroje: www.pmczech.webnode.cz, www.prozeny.cz, www.atlaso.cz

Akční letáky