Popenec obecný je rostlina, která je považovaná za léčivou. V Čechách roste kromě něho také popenec chlupatý. Najdete ho jinak v celé Evropě, severní Asii a na Dálném východě. Popenec poznáte podle zubatých lístků a modrofialových květů.

Nejčastěji ho uvidíte na okrajích lesů, na mezích, podél cest a v křovinách. Prorůstá také do zahrádek jako plevel. Popenec užívali už v lidovém léčitelství. Ve středověku lidé věřili, že má zázračnou moc. Chránit měl před morem a očarováním.

Údajně také podporoval chuť k jídlu a kdo trpěl sníženou žaludeční kyselostí, byl pro něj popenec ideální volbou. Rány se po něm dobře hojí a působí proti průjmům. Období, ve kterém se sbírá nať, je duben až květen.

Ve středověku věřili, že má zázračnou moc

Popenec obsahuje velké množství silic, tříslovin, vitaminy A a C. Pomáhá při nedobrém trávení a nadýmání. Tělu prospěje také při zánětu horních cest dýchacích, jelikož rozpouští hleny. Obklad z popence zmírní alergické reakce a ekzémy. Vhodný je pro lidi s křečovými žílami.

V současné kuchyni se používá zejména sušená nať. Přidat ji můžete do masa, pomazánek, omelet, bramborových salátů, vařených brambor nebo míchaných vajíček. Lístky popence jsou dobré ve smoothie.

Nať z popence se suší ve stínu při teplotě 40 °C. Usušený ho pak skladujte ve skleněné nádobě ve tmě. Pamatujte, že mladé lístky z popence mají výraznější chuť, než ty starší. Jsou tedy ideální na čaj, který zvládne každý.

Čaj z popence přinese úlevu

K uvaření čaje potřebujeme jednu lžičku sušeného popence či dvě lžičky čerstvého popence a 250 ml vroucí vody. Bylinu zalijeme vroucí vodou, zakryjeme, po deseti minutách scedíme. Připravit lze také odvar, kdy se popenec zalije studenou vodou, přivede se k varu a nechá se povařit dvě až tři minuty, posléze se osm minut louhuje a následně se scedí.

Vlažný odvar se má pít třikrát denně po jídle. Pokud jste často ve stresu, je to čaj přímo pro vás. Pomáhá totiž při duševním i fyzickém vyčerpání.

Zdroje: living.iprima.cz