V pondělí prochází ubývající Měsíc znamením Střelce, který stimuluje především plody rostlin. Vzhledem k tomu je vhodné pečovat především o rostliny užitkové plodem. Prořezávka prospěje ovocným stromům a keřům, ovšem den ve znamení Střelce usnadňuje i řez ostatních zatím bezlistých dřevin kromě těch, které kvetou velmi časně zjara. V teple domova můžete pečovat o plododárné rostliny, jako je mučenka, papája, pokojové citrusy, banánovník nebo psidium, jahodový stromek.

Péče o zdraví zahrady

Od úterý do čtvrtka prochází ubývající Měsíc znamením Kozoroha, který působí především na kořeny rostlin. Pokojové rostliny rozsazené nebo nařízkované v tento den snáze zakoření. Ve dnech Kozoroha za ubývajícího měsíce je doba zvláště vhodná pro stříhání živých plotů. Díky sestřihu zhoustnou, poskytnou ochranu před hlukem i prachem, soukromí i útočiště ptákům. Díky tomu, že měsíc doputoval do své poslední čtvrti, silně posiluje podzemní části rostlin. Ochrana proti škůdcům je v tyto dny zvláště účinná, čehož můžete využít u pokojových rostlin i na zahradě. Nezapomínejte ani na prevenci: je poslední čas na vyvěšení ptačích budek. Komu na zahradě hnízdí ptáci, ten nemá s hmyzími škůdci starosti - opeřenci je sbírají od rána do večera. V noci se o zahradu mohou postarat pro změnu netopýři, rovněž výkonní lovci hmyzu. Sovy zase pomáhají lovem hrabošů.

Kvetoucí oáza

V pátek a v sobotu prochází ubývající Měsíc znamením Vodnáře, který stimuluje především květy rostlin. Rozkvétají krokusy, talovíny, lýkovce a sytí první čmeláky i naši touhu po jaru. Pokud neprší ani netaje sníh, můžete rostlinám dopřát zálivku i mírné přihnojení. Pokud jarní květy na vaší zahradě chybí, rozmyslete se, kam je na podzim vysadit! Také okrasné cibuloviny rychlené v nádobách potřebují péči. Vláhu a výživu dnes vděčně přijmou i kvetoucí pokojové rostliny, jako jsou orchideje, gardénie, kamélie, kolopejky, africké fialky, mučenky, citrusy, bramboříky.

Novoluní se blíží

V neděli prochází ubývající Měsíc vodním znamením Ryb. Je ideální den pro péči o zahradní jezírko, které se probouzí. Do novoluní zbývají dva dny, zklidňující efekt ubývajícího měsíce se projevuje stále silněji. Rostliny odpočívají, nastává čas vhodný k řezu. Je ideální čas k prořezávce opadavých druhů dřevin. Čím blíže novoluní je, tím lépe stromy a keře řez snášejí. Časně kvetoucí keře však zastřihněte až po odkvětu.