Zhubnout se dá jednoduše tím, že pořádně vygruntujete.
Zdroj: Shutterstock.com

Hubnutí domácími pracemi: U kterých otravných činností spálíte nejvíce kalorií

Sezona plavek se kvapem blíží a mnozí z nás si jen nešťastně prohlížejí faldíky na břiše a stehnech. Jak se jich rychle zbavit, když na cvičení není čas ani prostor? Budete se divit, jak vaší postavě pomůže, když doma pořádně vygruntujete.

Nějaké ty kalorie naše tělo průběžně spaluje po celý den i při běžných aktivitách. Dokonce i během sezení na gauči a sledování televize tělo spotřebuje zhruba kalorii za minutu, což vám ovšem k hubnutí nijak nepřispěje, pokud přitom zobete bramborové lupínky. Když se ale u televize dáte do žehlení, vyženete z těla energie téměř třikrát více, a k pojídání slaných či sladkých dobrůtek navíc nebudete mít volnou ruku.

Domácí práce – Kolik spálíte kalorií

Hodinou žehlení podle odhadů spálíme asi 160 kalorií; hodnoty jsou podobné také u dalších lehkých domácích prací, jako je mytí nádobí, utírání prachu nebo stlaní postelí. Větší námahu vyžaduje vytírání podlah a vysávání – těmito aktivitami můžete spálit okolo 240 kalorií za hodinu, což odpovídá půlce tabulky čokolády nebo 100 gramům vídeňských párků.

Intenzivní čištění obkladů připomíná trénink ve fitku. Intenzivní čištění obkladů připomíná trénink ve fitku. Zdroj: Shutterstock.com

Ještě více fyzické energie zapojíte, pokud se spustíte na všechny čtyři a podlahu či koberec pořádně vykartáčujete. Obdobně se zapotíte při drhnutí koupelny a kachliček v kuchyni. Za hodinu takového intenzivního čištění se zbavíte zhruba 300 kalorií. Můžete si s uspokojením představit, že jste z těla právě vymazali smažený kuřecí řízek.

Slušné množství kalorií je možné odbourat kupodivu i vařením a pečením. Záleží jen na tom, jak moc okolo sporáku a trouby takříkajíc skáčete. Ruční hnětení těsta bude samozřejmě prospěšnější, než když všechny ingredience jen nasypete do domácí pekárny. Dejte si proto záležet a pečte i vařte pěkně postaru, jak to dělávala vaše babička.

Zahradnické práce vám pomohou spálit spoustu kalorií. Zahradnické práce vám pomohou spálit spoustu kalorií. Zdroj: Shutterstock.com

Máte-li zahradu nebo aspoň chatu s pozemkem, kam vyrážíte o víkendech, neváhejte se pustit do zahradnických a kutilských prací. Spotřeba energie při intenzivním rytí a pletí záhonů totiž začíná na úžasných 400 kaloriích za hodinu! Jen o málo méně kalorií spálíte, pokud se rozhodnete natřít plot nebo vymalovat verandu.

Práce na zahradě – Kolik spálíte kalorií

Na chalupách a zahradách je začátkem léta tolik práce, že by bylo s podivem, kdybyste nějaké ty kilogramy neshodili. Pamatujte, že nejvíce energie spotřebujete při fyzicky náročných aktivitách typu zvedání cihel, přenášení kamenů nebo přehazování zeminy na rýči. K zahození není ale ani čištění okapů nebo natírání oken, protože se přitom dobře protáhnete. Když potom zasednete k večeři, budete cítit opravdový hlad a nejenom sbíhající se chutě. Půjde o jasný znak, že domácí "cvičení" funguje.

Zdroje:

www.kaloricketabulky.cz, www.verywellfit.com, www.washingtonpost.com

Akční letáky