Klíště se snažte odstranit co nejdříve, ideálně do 24 hodin od přisátí.
Zdroj: sruilk / Shutterstock.com

Vyrobte si přírodní odpuzovač klíšťat. Toto je recept zkušených zálesáků

Všude kolem nás slyšíme, jak jsou klíšťata nebezpečná a jak je nutné se před nimi chránit. Někdo však neuznává ani očkování, ani chemické přípravky na kůži. Jak si tedy poradit přírodní cestou? Přinášíme vám recept starých zálesáků, který vás i vaše děti bezpečně před těmito škůdci ochrání. 

Zdroje: www.dotyk.czwww.treking.czdamskaliga.cz

Kdekdo má strach z klíšťat a z nemocí, které tito parazité přenáší a není se čemu divit. Pokud nejste příznivcem očkování nebo jste ho letos nestihli, nezoufejte, existuje celá řada přípravků, které vás před klíšťaty ochrání. Nemusí být ani chemického rázu. Umíme si s nimi poradit i přírodní cestou!

Ideálním řešením je však kombinace obojího. Hlavně, co se dětí týče. Přírodní prostředky jsou vhodné na tělo a ty chemické na oblečení. Máte pak jistotu, že klíště bezpečně odpudíte. Samozřejmě je nutné myslet na to, že přípravky účinkují krátkodobě a je tedy nutné jejich nanášení opakovat.

Osvědčená síla fenyklu

Pokud jste tedy na chatě a vaše děti běhají po loukách, polích, lese nebo jsou na táboře v přírodě, ať si několikrát denně nastříkají oblečení repelentem nebo nosí náramek napuštěný přírodními silicemi a do toho vyzkouší osvědčenou sílu fenyklu.

Sladký zeleninový fenykl můžete zasít i v srpnu a sklízet v říjnu Vyrobte si přírodní odpuzovač klíšťat z fenyklu Zdroj: Shutterstock.com / barmalini

Tento recept je vyzkoušený zkušenými zálesáky, proto se nebojte o jeho účinek. Navíc stojí jen pár korun! Stačí, když si koupíte pytlík fenyklu a přesypete ho do prodyšného sáčku. Před výletem do přírody sáček promněte, ať se fenykl pěkně rozvoní a můžete vyrazit.

Očkování není na všechny nemoci 

Klíšťata totiž intenzivní vůně fenyklu odpuzuje, tudíž máte jistotu, že se vašemu tělu vyhne obloukem a nenakazí vás některou z nepříjemných nemocí jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida.

Bezpečné vytáhnutí klíštěte Bezpečné vytáhnutí klíštěte Zdroj: andriano.cz / Shutterstock.com

Očkování lze totiž provést pouze proti klíšťové encefalitidě, proti lymské borelióze se očkovat nedá. A mějte na paměti, že léčba této nemoci je velmi náročná!

Akční letáky