Které běžné potraviny zpomalují stárnutí?
Zdroj: Shutterstock

Abyste po padesátce zpomalili stárnutí, pomůže těchto 5 běžných potravin

Řadíte se mezi ženy nad 50? Máme pro vás skvělé zprávy! Nebojte se stárnutí. Přestože postupující věk nikdo nezastaví, vsaďte na svou vitalitu a aktivní životní styl. Udržet mladistvý vzhled i dobré zdraví vám pomohou i správně zvolené potraviny.

Mnoho žen po 50 má dojem, že jim skončil aktivní život, ale to je jeden velký omyl. Ovšem kterou životní cestu si vyberete, je vždy jen na vás a na vašem rozhodnutí. I druhá polovina života se dá strávit aktivně a v plné formě. Dokonce i s jistou dávkou zkušeností a moudrosti. Prožijte i další etapu života s radostí a elánem.

Buďte stále fit a v pohodě

Nenechte se po padesátce zastavit a užívejte si každý den plnými doušky, přestože začne tělo procházet přirozenými změnami. Je to naprosto normální. Ačkoliv vás sem tam někde „píchne“ a objeví se i další vrásky, stačí jen upravit pár drobností. Uspokojujte se hlavně dobrou náladou, činnostmi, které vás nabíjejí, aktivním pohybem, společností opravdových přátel a také správným jídlem. Máme pro vás 5 tipů potravin, které vám „padesátku“ na krku značně zpříjemní.

Chcete znát 10 TOP nejzdravějších potravin? Inspirujte na videu:

Citron a limetky

Právě citrusy jsou doslova nabité důležitým vitaminem C a jejich šťáva má vliv na zdravý imunitní systém. „Céčko“ je perfektní antioxidant, který dokonale ochraňuje pokožku před nebezpečnými účinky volných radikálů. Díky citronu budete mít zdravou kůži, a navíc krásně zářivou. Napomáhají k tomu i obsažené flavonoidy.

citronová kůra loupání Právě citrusy jsou doslova nabité důležitým vitaminem C a jejich šťáva má vliv na zdravý imunitní systém. Zdroj: Shutterstock

Přestože je citronová šťáva přirozeně kyselá, způsobuje v lidském organismu zásaditý účinek a zároveň podporuje správný metabolismus. Protože způsobuje zvýšený objem moči, je citronový nektar skvělým pomocníkem při detoxikaci těla, což příznivě ovlivňuje močové ústrojí a správné fungování enzymů. Díky vysokému podílu draslíku, stimulují citrony mozek i nervové buňky. A samozřejmě se jedná i o dokonalého pomocníka při jakémkoliv nachlazení.

Brokolice

Brokolice patří mezi superpotraviny, a to nejen díky vysokému obsahu antioxidantů, ale i mnohých významných minerálů a sloučenině sulforafan, které značně zpomalují proces stárnutí. Kromě vitamínu C a K1 najdete v této vynikající zelenině i draslík a hořčík, což podporuje správnou činnost srdce a svalů. A další pozitivum je obsah velkého množství vlákniny, která podporuje správnou činnost střev a jejich prevenci proti vážným chorobám. Trpíte artrózou nebo artritidou? Brokolice vám pomůže správně vyživovat chrupavky.

Ryby a plody moře

Tyto zdravé pochutiny by neměly chybět v žádném jídelníčku, ať už je vám padesát nebo dvacet. Jsou totiž bohatým zdrojem užitečných omega-3 mastných kyselin, které díky protizánětlivým účinkům chrání organismus před mnohými cévními chorobami a onemocněním srdce. Zpomalují také proces stárnutí, protože podporují funkci mozku a pomáhají tak v boji proti dnes tolik aktuální Alzheimerově chorobě. Mořské ryby jsou také jedním z nejdůležitějších zdrojů jódu, který udržuje ve formě a správné činnosti štítnou žlázu.

Mrkev

Ze všeho nejlepší je mrkev v syrovém stavu, protože obsahuje nejvíce výživných látek. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších zdrojů provitaminu A, tedy karotenu, který neježe zlepší stav vaší pleti a zpomaluje stárnutí, ale podpoří i váš zrak, jelikož vyživuje sítnici a podílí se na jejím správném fungování. V hojném počtu jsou zastoupeny i vitamíny B, C, D, E a K. Konzumací této chutné chroupavé zeleniny dodáte tělu i vápník, železo, křemík, hořčík, síru a fosfor. Pravidelná konzumace mrkve podporuje imunitní systém, je výbornou prevencí všech kardiovaskulárních onemocnění a nádorového bujení.

Avokádo je zdravé, ale jen v malém množství. Avokádem lze nahradit ve stravě tučné máslo a majonézu, bezvadně se hodí do zeleninových i ovocných salátů a jsou z něj i velice chutné a zajímavé dipy. Zdroj: barmalini / Shutterstock

Avokádo

Avokádo je také na zpomalení stárnutí k nezaplacení. Obsahuje totiž vysoké procento zdravého tuku, který se podílí na hydrataci pokožky celého těla včetně obličeje, protože umí obnovovat klesající hladinu kolagenu. Jedná se také o velice silný antioxidant, který chrání organismus před mnoha nebezpečnými nemocemi. Proti projevům stárnutí dokáže bojovat i díky obsaženým vitamínům A, C, E a K. Avokádem lze nahradit ve stravě tučné máslo a majonézu, bezvadně se hodí do zeleninových i ovocných salátů a jsou z něj i velice chutné a zajímavé dipy.

Zdroje: www.pikant.cz, www.cs.vivrefemme.net, www.wn24.cz

Akční letáky