Jedlá soda funguje zázračně na mastné vlasy.
Zdroj: Shutterstock.com

Jednou za měsíc si umyjte vlasy roztokem jedlé sody a jablečného octa

Kosmetický trh je plný úžasně vonících šamponů s výtažky z magických rostlin, ale jejich úplné složení uvedené na etiketě většinou prozradí, že se zrodily v chemické laboratoři a s babiččinou zahrádkou nemají pranic společného. Lidé proto začali hledat jiné cesty, jak si mýt vlasy. Zkoušejí například jedlou sodu s octem.

Jedlá soda

Jedlá soda má výborné odmašťovací schopnosti, o čem se můžete přesvědčit i při čištění mastných skvrn na kuchyňských obkladech. Neobsahuje žádné parabeny, ftaláty, silikony ani sulfáty, takže ji lze považovat za neškodnou látku, která nám nenaruší hormonální systém, nezpůsobí alergii ani rakovinu a nezanechá po sobě ekologickou stopu. Není ale zrovna pro vlasy a citlivou pokožku hlavy příliš agresivní?

Upřímná odpověď zní, že jedlá soda vůči kůži a vlasům agresivní skutečně je. Její pH je příliš zásadité a kvůli svým abrazivním účinkům může při častějším používání oslabit vlasové kořínky. Jednou za měsíc by vám ale vlasová kúra z jedlé sody ublížit neměla. Právě naopak, pomůže jim zbavit se nahromaděných zbytečků chemických šamponů a kondicionérů, a navíc vlasy důkladně odmastí.

Pro krátké a polodlouhé vlasy bude stačit čtvrt lžičky jedlé sody rozpuštěné v šálku vody. Roztok vmasírujte do vlasů a nechte dvě minuty působit. Potom hlavu opláchněte vodou, ve které jste rozmíchali lžíci jablečného octa.

Jablečný ocet

Jablečný ocet má za úkol neutralizovat pH pokožky, a snížit tak zásadité účinky jedlé sody. Pokud vám ocet nevoní, můžete místo něj použít citronovou šťávu.

Kúru je vhodné provádět jen jednou za měsíc. Kúru je vhodné provádět jen jednou za měsíc. Zdroj: Shutterstock.com

Jedlá soda a jablečný ocet proti lupům

Východní medicína doporučuje směs jedlé sody a octa používat při zvýšené tvorbě lupů. Sází přitom na její schopnost odstranit z pokožky odumřelé buňky a zahubit plísně i další škodlivé mikroorganismy. Zde ale musíme dát pozor – jedlá soda zároveň silně vysušuje, což je zrovna v případě problémů s lupy kontraproduktivní. Problém se dá nicméně vyřešit tím, že pokožku vyčištěnou sodou a octem dodatečně ošetříme olivovým nebo kokosovým olejem.

Jedlou sodu si na hlavu rozhodně nenanášejte, pokud jsou vaše vlasy suché a roztřepené nebo pokud trpíte ekzémem. Kúra nejvíce prospěje jedincům, kteří trpí mastnými vlasy a mastnou pokožkou, ani v jejich případě se však nedoporučuje sodou a octem nahradit běžný šampon. Důkladná očista a odmaštění skutečně stačí jednou za měsíc.

Zdroje: www.medicalnewstoday.comwww.flowee.cz

Akční letáky