mlsný pes
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sváteční hody zvířatům nesvědčí

Z kuchyně se line tisíc vůní, maso syrové, pečené, smažené, vařené a spousta jiných dobrot. Psi a kočky loudí, že i oni si jednou v roce zaslouží do misky něco mimořádného. A nejen maso, ale i voňavé vánoční pečivo je láká. Ale pokud se dáte přemluvit, můžete jim značně ublížit! Co jim hrozí?

Psi a kočky neomylně vycítí, že lidem nastal čas svátečního hodování a že mají velkou šanci ochutnat něco mimořádně dobrého. Pokud člověk obdaruje svého čtyřnohého kamaráda vhodným pamlskem v rozumném množství, je to zcela v pořádku. Ale v miskách čtyřnohých členů rodiny se bohužel často objeví dobroty, které jim vyloženě škodí. Po svátcích pak přicházejí do veterinárních ordinací chovatelé a stěžují si, že jejich pejskové nechtějí žrát, že jen polehávají, zvracejí, mají průjem nebo zácpu. Jsou to příznaky přežrání a nevhodné stravy, které jako bychom vyčetli z učebnic o trávení domácích zvířat.

mlsný pes mlsný pes Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Překrmování je chyba chovatele!

Říká se, že zvíře se nepřekrmí, protože ví, kdy má dost. Jenže rozhodně neplatí pro lovce, kteří v přírodě nikdy neměli trvalý dostatek. Jejich starodávné instinkty jim radí jíst co nejvíc, dokud je co. Jenže když je miska plná stále, a ještě nevhodné stravy, na své instinkty a chovatelovu nevědomost či nezodpovědnost doplatí.

Co nejčastěji způsobuje zažívací obtíže psů a koček?

  • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

    Zbytky z lidského talíře do psí misky nepatří!  

    potrava, na kterou nejsou zvyklí
  • jídlo nevhodně ochucené, slané, kořeněné
  • příliš tučná potrava
  • různé sladkosti

Není divu, že po několikadenním svátečním "přilepšování" psi odmítají misku svého krmení, které běžně dostávají. Jsou přesyceni a jejich žaludek odmítá přijímat další potravu. A to ještě v tom lepším případě, V horším je sužují trávicí obtíže, o nadváze, která výrazně snižuje kvalitu a délku jejich života, nemluvě.

Pozor na kosti

Také zvířeti může v krku uvíznout rybí kost. V takovém případě je odborný zákrok veterináře nezbytný. Psům nikdy nedávejte rybí kosti ani celou rybu! Kočky jsou na tom s opatrností a schopnostmi bezpečně obra rybu lépe, ale i u nich záleží na individuálním zvířeti a na tom, zda je na ryby zvyklé, zda je dostatečně obratné a trpělivé.

Nebezpečné jsou i dlouhé duté kosti drůbeže. Při rozkousání se promění v tenké jehličky, které se mohou zapíchnout do střev a způsobit nepříjemný zánět.

pes, přítel párků pes, přítel párků Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rada veterináře

Přimlouvám se za domácí mazlíčky: Neporušujte během svátků jejich osvědčený stravovací režim, byť byste měli svého pejska či kočičku sebevíce rádi.

Navrch jím můžete dopřát pamlsek, na kterém si pochutnají ale zároveň je pro ně zdravý, protože je vyroben přímo pro ně, s ohledem na jejich potřeby a trávicí systém. A potěšte je také svou pozorností, společnou hrou či novou hračkou.

Akční letáky