Vytvořte si voňavou bylinkovou zahrádku
26. 4. 2017

Vytvořte si voňavou bylinkovou zahrádku

Jaro je ideální čas pro založení bylinkové zahrádky, která vás bude těšit po celé léto i další roky. Vyberte pro ni vhodné místo, připravte půdu a pak už jen s radostí sejte a sázejte…

Bylinkové zákoutí v zahradě je místem přímo léčivým, zvláště pokud v něm vytvoříte příjemné posezení. Pokrmy díky bylinkám dostanou novou, jedinečnou chuť a budou zdravější. Kromě toho bylinky poslouží na přípravu čajů, koupelí, pro osvěžení vzduchu…

Bylinkové záhonky mohou mít podobu rozvolněnou i formální

Již na metru čtverečním na osobu lze při optimálním osazení vypěstovat dostatek bylinek pro běžné užívání. Pokud máte prostoru více, zahrádka může být druhově bohatší, a přebytky ze sklizně lze uchovat na zimu.

Příprava půdy

Těžké půdy před založením bylinkové zahrádky vylehčete pískem, velmi jílovité si žádají i drenáž, nebo vyvýšené záhony či skalku. Vhodný je také přídavek dřevěného popela v množství dva kbelíky na metr čtverečný. Mimo dalších prvků přidá do půdy vápník, který většině aromatických bylin svědčí. Prospěje jim i menší dávka vyzrálého kompostu, ale obecně na živiny náročné nejsou, přemíra dusíku naopak potlačuje jejich voňavost. 

Vyvýšený záhon s bylinkami a květinami tvoří závětří u posezení

Vzhledu bylinkové zahrádky i rostlinám samotným prospěje mulčování. Pro teplomilné bylinky jsou ideální oblázky či štěrk, tedy materiály, které akumulují teplo a pod bylinkami velmi dobře vypadají. Použít však můžete i jiný organický materiál, štěpku z listnáčů, řezanou slámu a podobně.

Kde se jim bude dařit nejlépe?

Většina z nich potřebuje co nejvíce slunce – vyberte proto místo, na které paprsky dopadají co nejdéle.

Místo by mělo být chráněné. Proti větru bylinky nejlépe ochrání nízký živý plůtek, proplétané lískové větve, nebo i ochrana sestávající z vyšších odolných bylinek, jako je levandule či šanta.

 Bylinková spirála, atraktivní a voňavý zahradní prvek

Tipy pro pěstování

  • Bylinkám se dobře daří i na skalce, nebo na „bylinkovém šneku“ – skalce šité na míru bylinkám. Spirála z kamenů vyplněná zeminou poskytne sušší místo na vrcholu a vlhčí v dolní části – takové místo svědčí například vlhkomilnější mátě.
  • Do promyšleně uspořádané bylinkové zahrádky se hodí především trvalky (levandule, dobromysl, yzop, saturejka horská, šalvěj, svatolina, šanta, máta), jednoletky pak na okraje (kopr, bazalka, koriandr). Při vaření oceníme, když bylinky nebudou příliš daleko od domu.
  • Zastřiháváním získají bylinky pěkný kompaktní tvar, doplnit je dále mohou druhy a variety půdopokryvné. Vyšlechtěna je i řada vysloveně ozdobných odrůd, které si zachovávají chuťové vlastnosti i vůni.
  • Na cestičky v bylinkové zahrádce i jako jednotlivé nášlapné plochy jsou ideální ploché kameny. Usnadňují péči i sklizeň a přispívají k akumulaci blahodárného tepla, které bylinkám svědčí a také je přiměje k uvolňování vonných silic.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Zahrada a krb

(Hanuschinka), 28. 4. 2017, 10:08

Wow, ta druhá fotka! Moc pěkný.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS