Počátkem února se obvykle vysévají sazeničky zeleniny pro skleník či pařeniště, koncem měsíce pro venkovní záhony. Časný výsev pro předpěstování sazeniček se vyplatí u paprik, raných rajčat, lilku, mochyně peruánské, raného salátu, celeru a brokolice, petržele, bazalky a dalších bylinek, měsíčních jahod, petúnií, lobelek, dosen, hledíků, hvozdíků, verbeny, šalvějí zářivých. Rychlost vzcházení a růst mladých rostlinek ale záleží i na teplotě, osvětlení, přípravě semínek a hnojení sazeniček.
Užitečné tipy pro výsev
- Použít můžeme lehký substrát pro množení a výsevy, nebo si substrát ze zahradní zeminy, písku, prosátého kompostu a případě perlitu připravit. Substrát můžeme zbavit zárodků plísní a semen plevelů sterilizací - půl hodiny při teplotě 200 °C nebo 15 minut při plném výkonu v mikrovlnné troubě. Lehoučký perlit je vhodný i samotný, ihned po vzejití však musíme semenáčky přihnojovat.
- Dostatek světla budou mít sazeničky těsně u jižně či východně orientovaného okna bez záclony, ideální je přisvěcování zářivkou či výbojkou s denním spektrem. Výbojka produkuje rovněž hodně tepla, čehož můžeme u teplomilných rostlin využít.
- Papriky a mochyně klíčí nejlépe při teplotě nad 22 °C, rajčata a lilky si žádají alespoň 20 °C. Pokud nemáme v pokoji dostatečně vysokou a stálou teplotu, lze semínkům zespodu přitopit například elektrickou dečkou. (Případně můžeme speciálními kabely vytápět parapet ve skleníku).
- Vzcházející semínka opatrně rosíme rozprašovačem, ideální je v teple odstátá měkká voda. Jednou za týden je můžete spolu se zálivkou přihnojit slabým roztokem hnojiva. Zatímco na zahradě je s ohledem na zdraví půdy lepší hnojit organicky, při předpěstování v květináčích se dobře uplatní i hnojiva minerální. Některá jsou určena přímo k nastartování růstu.
- Výsevy přikryjeme perforovaným průsvitným poklopem nebo fólií, aby měly příjemné mikroklima. Vzcházející semenáčky vlhký a teplý vzduch ocení, ale je třeba i mírně větrat a dopřát jim čerstvý vzduch, aby je nenapadly houbové choroby. Jak porostou, budeme je otužovat stále více. Až vytvoří první pár pravých, neděložních lístků, budou připravené na přesazení.