obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak zahradničit podle měsíce v posledním týdnu letošního roku?

Rok 2017 se chýlí ke konci a poslední zahradnický lunární kalendář je tu. Měsíc projde znamením Ryb, Býka, Berana a Blíženců. Pečujte o zahradu, plánujte a do nového roku vstupte tiše a s radostí...

V pondělí, v prvním svátku vánočním, prochází přibývající měsíc znamením Ryb. Živlem dnů Ryb je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Dny listu jsou vhodné k péči o půdu, a ta nyní potřebuje především ochranu. Zkontrolujte, zda je dostatečně pokrytá mulčem – slámou, chvojím, listím, které je tou nejpřirozenější peřinou – a případně nastýlku doplňte. Organické materiály půdu nejen chrání před výkyvy teplot a rychlým promrznutím, ale také ji zúrodňují půdu a chrání kořeny rostlin. Slouží tedy jako ochrana trvalek i dřevin před zimou.

Plody mišpule jsou po přemrznutí ještě chutnější Plody mišpule jsou po přemrznutí ještě chutnější Zdroj: Shutterstock.com / ultimathule

Zimní ovoce

Od úterý do středy bude vládnout znamení Berana. Živlem dnů je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. I v zimě můžeme sklízet chutné ovoce – například mišpule. Plody tohoto pěkného stromku jsou nejchutnější právě až po přemrznutí. Podobně je tomu i u trnek a dřínek, také rakytník je snazší sklízet zmrzlý. Pokud není zem promrzlá, můžete v prosinci vykopat jámy pro jarní výsadbu dřevin. Nejenže si připravíte náskok na jaro – zvětrání stěn budoucím sazenicím prospěje.

Prosinec je vhodný měsíc k odebírání roubů ovocných stromů, především peckovin, jako jsou třešně a višně. Odebírají se jednoleté výhony a uchovávají je v chladu a vlhku.

Rozvaha na jaro

V pátek a v sobotu prochází přibývající Měsíc znamením Býka. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny rostlin, nenechejte proto kořeny stálezelených dřevin žíznit, i když v zimě zdánlivě spí. Klidná energie a realismus Býka činí tento den ideální pro plánování zahrady, jarních výsadeb a případných změn.

červenka obecná na zimní zahradě červenka obecná na zimní zahradě Zdroj: Shutterstock.com / Erni

Do nového roku tiše a s radostí

Silvestrovská neděle je ve znamení Blíženců. Blíženci prohlubují pouto se zahradou, s věčnou živou půdou, rostlinami i zvířaty a uvolní vaši empatii vůči nim. Pokud si přejete do nového roku vstoupit s láskou a respektem k přírodě, k rostlinám i zvířatům, oslavte ho ohleduplněji, nežli salvami petard. Tato poněkud prostoduchá zábava stojí každoročně mnoho volně žijících zvířat o život a mnohým domácím mazlíčkům připravuje chvíle zoufalství a strašného strachu. I děti to pochopí a prskavka je potěší více – ostatně hlasité rány mohou být i pro jejich citlivé uši nebezpečné. A dospělí, kteří vidí následky svých činů a nejsou zcela bez srdce a bez rozumu, si místo utrácení za tuto bezohlednou zábavu raději dopřejí něco, co i jim samotným prospěje mnohem více.

Akční letáky