Jak chovat slepice: rady pro začátečníky
7. 3. 2016

Jak chovat slepice: rady pro začátečníky

Mít každé ráno po ruce čerstvá domácí vejce je stále lákavější, chov slepic na zahradě přitom není až tak složitý. Pokud se chystáte začít, máme pro vás užitečné rady zkušené chovatelky.

Každé zvíře je spokojenější když je venku a né v kleci.Stále víc majitelů domku se zahrádkou začíná chovat slepice. Pokud poskytneme slepicím lepší podmínky než drůbežárny, odmění se kvalitními vejci, jejichž cena neroste. Slepice jež si celé léto pochutnávají na trávě a běhají venku, snášejí vajíčka s lákavými sytě žlutými žloutky. Pro mnohé z nás je důležitý i samotný fakt, že se mají dobře, což se o slepicích z klecových chovů, které se po celý život téměř nemohou hýbat a pařáty jim zarůstají mezi dráty, opravdu říci nedá. A samozřejmě že i maso domácího kuřete či slepice chutná zcela jinak a je nesrovnatelně zdravější, než "uměle" vyhnaná kuřata.

Zelený výběh pro šťastné slepice a dobré vejce

i

Mohou–li slepice celý den oždibovat trávu, mají vejce krásně tmavožluté žloutky a čisté skořápky.

České venkovské slepice patří k lehkým plemenům.

Stejně jako pro člověka je i pro drůbež zásadní, zda dobře jí a má dost pohybu. Pro jednu slípku bychom měli mít zhruba 20–30 m2 výběhu. Trochu méně určitě nevadí, ale klíčové je, aby byl výběh travnatý a slepice měly trávu k dispozici od jara do zimy. Pokud máme starý, pevně založený trávník, pak nápor několika kurů určitě vydrží, my nebudeme potřebovat vertikutátor a navíc bude náš „green“ průběžně hnojen. Jinak doporučuji menší zelené výběhy, které musíme střídat. Slepice jsou v hrabání hodně zdatné a z většiny zelených ploch zakrátko udělají hliněný mlat.

Velikost základního hejna závisí na možnostech našeho terénu a odhadu, kolik vajec a případně masa potřebujeme.

Kvalitní jídelníček

Slepice jsou všežravci. Rozhodně jim nestačí pár zrnek pšenice nebo zbytky z domácnosti, potřebují i vitaminy, tuky a bílkoviny. Čím lépe je budeme živit, tím lepší budou mít vejce i maso.

 • Něco na zub by slepice měly mít k dispozici stále. Doporučuji směs obilí a semínek (např. slunečnice), nejlépe v krmítku. To sice není nutné, ale je užitečné, protože zabrání slepicím, aby potravu urychleně rozházely a vzápětí znečistily. Dojde k tomu i v krmítku, ale ne tak rychle.
 • Slepice musejí mít pořád k dispozici dostatek čisté vody. Pokud naším pozemkem nezurčí potůček, stačí větší nádoba s vodou. Čistou! Zdůrazňuji to, protože schopnost slepic zaneřádit si vodu, je mimořádná. A pro jejich zdraví je pití takové vody nebezpečné.
 • Pokud chceme svým slepicím udělat radost, pustíme je na čerstvě zrytý záhon (žížaly jsou jejich nejoblíbenějším masem) a dáme jim nakrouhanou řepu nebo mrkev aspoň v zimě.

Vyandotky patří ke středně těžkým plemenům. Dobře snášejí a kohoutci jsou pěkně masití.

Granulemi své slepice nekrmím, byť s takovým krmením není žádná práce. Je pravda, že granule obsahují i vitaminy a minerály, které kurové potřebují, ale stejně jako člověk je mají získávat převážně z normální stravy, ne chemicky vyrobené. Granule obvykle obsahují konzervanty, aby se nekazily, a ty kuřecí prý bohužel i antibiotika. Pokud v některých obdobích budeme chtít přidat svému hejnu vitaminy a minerály, což zvlášť během zimy a v předjaří není od věci, můžeme jim je koupit zvlášť a přimíchat do jídla nebo do vody.

V kurníku nesmí chybět hřad

S trochou vynalézavosti a samozřejmě i nějaké té investice uděláme pěkný kurník z jakékoliv kůlny. Kurník musí být suchý, měl by mít okno (pokud možno na jihovýchod) a možnost větrání, aby v něm v létě nebylo vedro. Pokud chceme vajíčka i v zimě, je třeba zařídit v něm nějaké topení, aby teplota neklesala pod 10 °C.

Hřady uvnitř nočního kurníku.

 • Pokud jde o bidýlka, určitě musí být. Slepice prostě rády hřadují. Osvědčily se mi střešní latě 5x3 cm umístěné 0,5–1 m nad zemí. Vzdálenost bidýlek od sebe se řídí velikostí slepičího plemene, slípky by se neměly dotýkat ocasy, na šířku počítáme asi 40 cm na slepici.
 • Na zemi v kurníku může být sláma a pod hřady cokoli, co zachytí trus – já dávám vrstvu novin, kterou vždy po čase vyhodím (samozřejmě až když seškrábnu cenné hnojivo).
 • Vchod do kurníku by měl mít zhruba 50 cm na výšku a 30 cm na šířku, v zimě je dobré zakrýt ho třeba jutovým pytlem (nemusíme se bát, že slepice nepochopí, jak si nadzvednout růžek a dostat se dovnitř).
 • Součástí kurníku jsou také hnízda velká asi 30x30x40 cm, kam slepice snášejí vejce, jedno hnízdo pro pět až šest slepic. Podsadová sádrová vejce nepotřebujeme. Pokud jsou hnízda správně umístěna v nejtmavším klidném koutě kurníku, slepice je určitě vyhledají jako vhodné místo pro snášení.

Hnízda ze staré police a lepenkových krabic, vystlaná slámou.

 • Nejlepší ochranou proti lasičkám a kunám je zavírat slepice večer do kurníku a ráno je pouštět ven (případně jim ponechat otevřeno do pletivem chráněné předsíňe, pokud vstávají dříve než my). Velmi praktická jsou v tomto případě také dvířka na automatické ovtírání

Pokud se nám někdy bude zdát, že naše slípky málo snášejí, doporučuji se rozhlédnout. Občas se jim zalíbí jiné místo než hnízda a zanášejí (naše chyba, nikoliv jejich).

Jaké plemeno vybrat?

i

U lehkých čistokrevných plemen můžeme na jaře a v létě počítat s nadílkou jednoho vejce na slepici obden.

Některá plemena slepic snášejí více, některá méně. Vejce mají různých barev – od bílé až po tmavohnědou - čokoládová vajíčka snášejí například maransky. Araukana snáší dokonce tyrkysově zelená. Některá plemena slepic jsou drobné a mají méně masa, jiné jsou velmi masité. Od řady plemen existují i zdrobnělé formy, které na rozdíl od normálních slepic zpravidla kvokají – tedy sedí na vejcích.

Kvočna zdrobnělého plemene České venkovské slepice se o kuřátka stará vzorně.

 • Pokud chceme od svých slepic především hodně vajíček, pak si vybereme některé lehčí plemeno, na kterém ale nenajdeme moc masa. Patří k nim například České venkovské slepice. Jsou mimořádně shánčlivé, což ovšem znamená, že ve snaze najít něco dobrého, rozhrabávají terén zdatněji než jiná plemena.
 • Středně těžká slepičí plemena dají jak slušné množství vajec, tak i pěknou pečínku.
 • Těžká plemena mají spoustu masa, ale většinou snášejí méně.

Když jsou slepice dobře živené, žijí na slunci a v čistotě, jsou to vždycky krasavice. Některá plemena jsou dokonce označována jako okrasná, i ta snášejí. Existuje na 300 plemen slepic, zdaleka ne všechna jsou u nás k mání. Osvědčené jsou u nás například plymutky či krásné zlaté české kropenky. Pokud budete odchovávat vlastní kuřátka, budete potřebovat i nepříbuzného kohoutka stejného plemene, jako jsou slepičky. Chovatele čistokrevných plemen hledejte např. na webu Českého svazu chovatelů drobného zvířectva www.cschdz.cz.

Jednodenní kuřata v kartonové krabici vystlané novinami.

Autor Radka Ingrová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

slepice

(VWPsQNu-WovnQNs6JyvjFo), 29. 5. 2017, 21:55

dobrý den, chtěl bych se zeptat, za jak dlouho dorostou slepicím letky, které jsem jim ostříhal kvůli přelétávání přes plot.

RE: slepice

(Mája), 3. 6. 2017, 23:02

to zjistíte až začnou zas přelétávat plot, dejte pak vědět jak dlouho jim to trvalo :-)

Slepice

(VWPsQNuEWkvoQMQzT7bMQMvaVWR), 4. 4. 2017, 10:08

Prosím o radu- čím to může být že se nám oštipují slepice na zadku , mají je červené a holé a neobrůstají jim. Děkuji za informaci.

VEJCE BEZ SKOŘÁPKY

(VWPsQNuBhGNjFm4Umbm~g), 17. 3. 2017, 11:46

Některá slepice snáší dlouhodobě vejce téměř bez skořápky, nevíme proč. Další nám uhynula -měla červený zadek-čím to prosím je.? Děkuji za radu

RE: VEJCE BEZ SKOŘÁPKY

(Mája), 3. 6. 2017, 23:00

je to nedostatkem vápníku, doporučuji jim dát do kastrůlku nadrcené skořápky

zivnost

(VWPsQNurZ.AjeO41idm~eYSx47bO), 3. 2. 2017, 16:58

dobry den,
potrebuji radu, chci zacit podnikat v drubezi, nevite jak dal prosim postupovat zda potrebuji nejake specialni kurz na chov slepic, chci rozjet drubezarnu a chci se nekde rozjet :-) :-) jsem z vesnice takze vim do ceho jdu :-) ale potrebuji nektere rady kvuli zivnosti :-)

V dnešní době existuje mnoho hotových kurníků, které si můžete koupit a začít tak bez problému chovat slepice. Všem, kteří však preferují možnost si něco vyzkoušet, doporučuji pustit se do stavby vlastního kurníku. Inspiraci můžete čerpat u zkušenějších chovatelů, příslušné literatuře nebo v instruktážních videích. Nejen že si uděláte kurník tak, aby Vám vyhovoval, ale navíc budete mít i dobrý pocit. Osobně jsem neměl žádné velké zkušenosti, ale do stavby kurníku jsem se pustil a stálo to za to. Dnes už bych některé věci dělal jinak - ale je to o tom poučit se z nezdarů a zlepšovat se. Pro inspiraci přikládám odkaz:
https://www.youtube.com/watch?v=WRbWlJe6Hjk&t=3s

Slípky přestaly nést

(VWPsQNutWkmMGYYvW7bMQMvaVWR), 19. 9. 2016, 18:53

Slípky už týden skoro vůbec nenesou. Předtím nesly normálně. Také jsou opelichané. Jsou asi tříleté. Myslíte, že by to mohlo být tím. Máme je zabít?

RE: Slípky přestaly nést

(qbAn8Z4UHzmMFYrV~.puQmT6hU), 19. 9. 2016, 20:48

Jednou za čas si dávají menší pauzu, a taky už začínají přecházet na "zimní kožíšek". To se spraví, a budou ještě dlouho nosit.

RE: Slípky přestaly nést

(Franta), 19. 9. 2016, 19:21

Tříleté jsou v nejlepších letech! teda ne ve velkochovech, tam chuděrky už dokonávaj, ale v domácích chovech krásně nesou další roky... zkuste kvalitní šrot s kefírem (nejlíp levný a kvalitní mlíko přímo z kravína a tibetskou houbu, je tu někde o ní článek), vitamíny pro drůběž, do vody acidomid, a jestli mají dost zelenýho, odčervit... a budou holky zase čiperky

Čisté snůšky

(VWPsQNuEWkHjeP4sIdnjFm4Umbm~g), 2. 8. 2016, 22:47

Dobrý den, je normální, že nám slepice od začátku kaší do snusek? Myslela jsem že od toho mají ten hřad. Minimálně 1x za 2 dny jim musíme snusky vyčistit aby od toho tolik nebyly vejce. Jde je to nějak odnaučit? Děkuji.

Slepice rozklovávají vejce

(VWPsQNuK0drB1Z4Vj7aPZYTw), 16. 5. 2016, 10:57

Klovají dovajec v kurníku

RE: Slepice rozklovávají vejce

(VWPsQNuDb-xkQNs6JyvjFo), 13. 7. 2016, 10:16

Do krmné dávky přidejte vápník nejlépe vápenný grit ( neomezeně), tvaroh,skořápky, nasekanou trávu apd. Hodně podestlat do hníz. Do týdne by se jim měla zpevnit skořápka a při snášení vejce nerozšlápnou a pak všechny nerozklobou. Tento problém mám každý rok koncem zimy a vždy odezněl zpestřením stravy.

Bidýlko

(VWPsQNuE4enxQNs6JyvjFo), 1. 5. 2016, 12:35

Bydýlko nemá mít ostré hrany !!!

zelená vejce

(tbyo4Z4UHAnCZ9enVvbjcL), 29. 4. 2016, 17:21

Dobrý den,prosím neví někdo proč nám jedna ze slepic snáší vajíčko ze zelenou skořápkou?jsou to obyčejné bílé slepice,děkuji

RE: zelená vejce

(VWPsQNuDb-xkQNs6JyvjFo), 13. 7. 2016, 09:35

Zřejmě máte křížence plemena Arakaun tyto slepice snášejí vejce s nazelenalou skořápkou.

zanet vejcovodu

(tbyk4YSSVV~48Z%), 26. 4. 2016, 09:15

Dobry den, je mozne lecit zanet vejcovodu u slepic nejaky domacim zpusobe? napriklad zmenou kriva? Dekuji.

praní slepic

(Mišel), 26. 3. 2016, 10:26

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat ohledně chování slepic. Nyní máme dvě slepičky a chtěli bychom si pořídit ještě jednu, jde o to jestli by k ní nechovali ošklivě, jestli by jí neubližovaly? jsou puštené po celé zahradě, ve stísněnějším prostoru by byly jen v kurníku.

Děkuji, M.

ovce

(Aleš), 12. 3. 2016, 14:19

Je možné dávat slepicim i nějaké ovoce, třeba jablko nebo hrušky?
Děkuji. Aleš

RE: ovce

(Mariánka), 13. 3. 2016, 21:05

Určitě jim to neublíží, vhodné to pro ně je, ale uvidíte, jestli jim to pojede. Naše mají velký výběh v sadu a spadaná, dobrá sladká jablka je nezajímají, třešně ale sezobnou (a nejen kvůli červíkům:)

RE: ovoce

(Aleš), 12. 3. 2016, 14:20

tedy ovoce, ja napsal ovce :)

Výběh

(VWPsQNuHWorvQMQE-knFV14Vj7aPZYTw), 7. 3. 2016, 11:07

Dodrý den, se zájmen jsem si přečetl článek- Zelený výběh pro šťastné slepice a zelený výběh, jen si myslím že 20-30m2 na jednu slepici je trochu moc nemělo by být jen 2-3 m2???Hezký den a chovu zdar!

RE: Výběh

(Lída Kocourková), 7. 3. 2016, 12:40

Mnoho lidí má jen ty dva nebo tři metry, jenže potíž je v tom, že to pak nebude travnatý výběh, ale hliněný mlat...

RE: Výběh

(VWPsQNuHWorvQMQE-knFV14Vj7aPZYTw), 7. 3. 2016, 13:46

Odborná literatura uvádí jako "luxusní " výběh pro 1 slepici 4m2. Pro představu 20m2 je rozloha středního obývacího pokoje.

RE: Výběh

(Lída Kocourková), 7. 3. 2016, 13:58

No třeba z hlediska klecových chovů to luxusní určitě je. Ale znovu, pokud tam chcete mít trvale zelenou trávu, tak žádných pár metrů nestačí. My máme cca těch 20 na jednu a žádná rozhrabaná planina. Nemá každý tolik místa, samozřejmě, ale to dnešní tradiční tísnění slepic v pidivýběhu (dřív chodily spíš po dvorku a místa měly víc) je někdy k rozloze okolní zahrady až zbytečné. Můžete je po ní nechat klidně proběhnout, když nejsou záhony čerstvě oseté nebo osázené...

Líheň

(Lukáš), 4. 3. 2016, 21:11

Zdravím , slepice chovám už několik let. Mám vyzkoušených mnoho líhní a nejvíc jsem spokojený s líhní od rumunského výrobce za necelé 2 tisíce.
Většinou mám z 50 vajec cca 40 kuřátek.

RE: Líheň

(Dagmar), 9. 4. 2016, 17:14

Dobrý den. Chtěla bych si koupit líheň na kuřátka, ale nevím jakou. Můžete mi prosím poradit a napsat název a typ vaší rumunské líhně a případně, kde se dá koupit? Předem děkuji za odpověď. D.

Dotaz

(VWPsQNuEVV~r82~f6hIkQNs6JyvjFo), 8. 2. 2016, 22:10

Dotaz může konzumace zelené hořčice způsobyt nesnášení vajec??

šikanovanie

(VWPsQNuE-gvuRYTuVVSsQNu), 6. 2. 2016, 10:50

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Od jara máme šesť sliepočiek a v lete k nim pribudol kohútik. Kohútika najskôr nechceli prijať, teraz dorástol a je dominantný, avšak "zasadli" si na jednu sliepku ktorú šikanujú a odháňajú od jedla a ona evidentne chradne, už vyzerá dosť úboho. Zdá sa že to robia všetky ostatné. Je mi ľúto sliepku podrezať a bojím sa či sa to potom nebude opakovať s nejakou ďalšou. Prosím poraďte...

RE: šikanovanie

(Lída), 8. 2. 2016, 22:35

Naše si na jednu taky trochu zasedly, ona si to nechala líbit a od misky utíkala, jen se na ni zle podívaly. Tak dávám misek víc a ještě hlídám, aby se tahle najedla, ostatní odhánim když si na ni dovolujou. A ona je teď i odvážnější a tak snadno se odehnat nenechá.

Strava

(Jana), 31. 1. 2016, 00:09

My mame slipky zhruba 10 let. Papak vsechno. Zrni jen kdyz doma nic neni...miluji uvarenou ryzi, uvarene slupku od brambor, rozdrcene skorapky..no to bych to tady rozepisovala do rana :~)

chleba

(u8GjeN4sIevoQMQ6JT8y-bk8-omMFYqT), 20. 9. 2015, 14:50

Dobrý den.prosím o radu.mohu dávat chleba slepicim.tchině mi tvrdí, že ne.jenom jako strouhankou. Nesmí být namočený.je to tak?budu moc vděčná za rada

nové slepičky

(Lucie), 20. 4. 2016, 14:22

Dobrý den,
chystáme se koupit slepičky a chci se zeptat, zda by měly být např. dva dny zaveřené v "domečku" než budou vypuštěny na zahrádku, aby si zvykly na svůj nový domov a vrátily se večer po vypuštění zpět do "domečku"?
Děkuji za odpověď :-)

RE: nové slepičky

(qbAn8Z4UHzmMFYrV~.puQmT6hU), 27. 6. 2016, 20:24

Já je na poprvé vyložím do kurníku, a nechám hned, aby samy vyšly ven do výběhu. Jeden, dva večery jim musíte trochu pomoci, aby šly spát zpět do kurníku, ale pak to bude v pohodě.

RE: chleba

(q8wkQMQHblvx5f4uK7N_), 10. 10. 2015, 17:47

Dobrý den, tak že by se nesměl dávat chleba, tak to slyším opravdu poprvé a že chováme slepice odjakživa. Malým kuřátkům se dává od mala strouhanka a větším se může dávat rohlík nebo chleba zcela běžně. Vždycky ale "starý", ale ten je tvrdý, tak se mu vyhnou obloukem. Proto jestli mohu radit, hodit chleba do většího krmítka ( vyřazený hluboký plech na pečení, hrnec, cokoliv). Zalejte jej vodou a nechte tak. Chleba nabobtná, změkne a slepice si s ním již poradí. Možná je lepší, dát jen část chleba a až sezobou, tak dát další díl. Ať mají čerstvé :) Taky dle počtu slepic. My jich máme cca 30, tak to je chlebík pryč jedna, dvě :)) Zdravím. Pusinová

Žádost o radu.

(VWPsQNuEWkvoQMQB0emMFYqv9dBFQmT6hUm~eYSx47bO), 23. 7. 2015, 11:06

Prosím o radu. Měla jsem vždy hnědé kuřice a vše bylo bez problémů . Ted po několika letech jsem chtěla změnu a pořídila jsem si kuřice černé.Vše mají stjné jak předcházející kuřice, ale ozobávají se, v krmivu jsou tak vybíravé, že se nevyznám,pšenice jen v nouzi a to jim ji i namáčím atd. Na dvorku trávu nemají, ale asi 3xdenně je pouštím na zahradu.Když jsem se ptala na radu v prodejně , bylomi řečeno-zabít,že se budou ozobávat stále.Neexistuje nejaký přípravek na postříkání, aby s ozobáváním přestaly? U hnědých slepiček se mi toto za 10let nestalo.Děkuji za radu.M.Jelínková.

RE: Žádost o radu.

(Jiří), 24. 1. 2017, 08:22

postříkejte slepice octem,vyzkoušeno-funguje-J.

Kuřičky bez hřebínku

(VWPsQNuDb-voQNs6JyvjFo), 30. 6. 2015, 20:09

Dobrý den. Prosím vás. Máme kuřičky staré asi 5 měsíců. Máme 5 ks a z toho 3 maji černý hřebínek. No spíše pomalu žádný. 2 mají krásný červený. Máme černý kuřičky. Moc děkuji za odpověď.

Klování slepic

(VWPsQNuwc8m~eYSx47bO), 26. 5. 2015, 22:27

Dobrý den.Prosím o radu ohledně klováni slepic.Máme doma slepice 2 roky staré,které se začaly postupně klovat takovým způsobem,že jsou již do 3/4 nahé.Výběh,krmení,minerály mají a mi už nevíme co s tím.Prosím poradíte nám,nebo půjdou na pekáč.
Děkuji za radu

RE: Klování slepic

(Slepice), 17. 12. 2015, 20:57

V tomto kraji maji s timto problemem skusenosti, proto je zde beznou praxì, ze Vam mlade slepice prodavaji jiz z poloviny urezanymi zobaky. Ja jsem proti tomu, je to proti prirode.

kvočna bez kohouta

(VWPsQNuCWfvvRYSSVvdjcK26Kvm.h74Vl), 26. 5. 2015, 08:18

Dobrý den, může mi někdo poradit? Kohouta nám zabil v prosinci káně. Ted na konci května se jedna ze slepic rozhodla, ze chce kuřata a sedí mi na neoplozenych vejcích. Jak ji to mám odnaucit? Děkuji za radu

RE: kvočna bez kohouta

(Lída), 26. 5. 2015, 09:47

Když začne slepička sedět na vejcích, tzv kvokat, je to potíž. Když se dá hned ze začátku pryč, ven k jídlu a pití, případně se jí i nachvilku namočí bříško do studené vody, aby se schladilo, často ji touha zahřívat vajíčka přejde. Jestil už je rozsezená, někdy nezbývá než počkat - déle jak tři týdny sedět nebude, pak ji to samo přejde. Bohužel tu dobu nebude ani snášet, ale pak se to zase spraví. Jestli do jejího hnízda ostatní stále snáší, chce to odebírat vajíčka včas, aby je zahřátím nezkazila. Někdo takovou slepici zavírá bez jídla, aby ji kvokání přešlo - já bych ji kvůli pár vajíčkům nikdy takhle netýrala.

velikost slepičích vajíček

(VWPsQNuvhGNjEKAGAKYYxYsVV1%jFm4Umbm~g), 19. 4. 2015, 14:43

dobrý den, ráda bych věděla,jestli vajíčko, které slepička snese vůbec jako první, je malinké. Před měsícem jsme si koupili černé slepičky, měly být 16 týdnů staré. Dnes poprvé dvě snesly a vajíčka jsou tak velká, jako od starých slepic. Mám podezření, že nás prodávající podvedl a prodal nám slepice starší. Děkuji za odpověď

RE: velikost slepičích vajíček

(VWPsQNu77.mMHYqTVWPjEp~6Kx), 21. 2. 2016, 16:22

zdravím,malá vajíčka maji protože jsou mlade,časem budete mít vejce běžné velikosti

RE: velikost slepičích vajíček

(Jana), 20. 4. 2015, 11:50

nemusí být malé, často se povede normální, my měli zase první bez skořápky. Ale kdyby byly staré, snášely by vám hned, ne po měsíci, takže jste určitě nakoupili dobře. Teď už stačí dobré krmení a pěkný výběh...

kohout

(VWPsQNu-~8uy37h7VWPjEp~6Kx), 7. 12. 2014, 16:30

Muzou byt v hejnu slepic vice kohoutu? Mam 15 slepic jednoho rocniho kohouta a ted mam mladeho 4 mesicniho ,nevim jestli se budou snaset ,starsi je kropenaty krepelak a ten mladsi je barnevelder.

Uhyn slepic

(r8GoQmV6Q2vxRYSSw8EjeN4tksxy.YsVVt%), 29. 10. 2014, 21:28

Prosim hynou nam slepice jedna dve tydne.Maji sede kalne oci,Poradte prosim cim by to mohlo byt.Dekuji Katka

topení pro slepice

(VWPsQNuF4dnjFm4Umbm~g), 29. 10. 2014, 21:05

Dobrý den,
letos jsem si pořídila slepice.Chtěla bych,aby snášeli i v zimě a slyšela jsem,že je dobré jim zatopit nebo nějakým způsobem udržet teplotu na plusových hodnotách.Nevíte čím slepičkám zatopit,aby od toho nechytla sláma a kde se to dá zakoupit?Popřípadě jak se to nazývá? Děkuji předem všem za rady.Nika

SLEPICE

(VWPsQNuBhGNjFm4Umbm~g), 6. 9. 2014, 19:11

PROSÍM O RADU PROČ SE MI OZOBÁVAJÍ SLEPICE NIC JIM NECHYBÍ MAJÍ VÝBĚH + VODU A KRMIVO A TRÁVU

RE: SLEPICE

(VWPsQNuRZ.AjeO41idm.CCj7~7P~Qlt6Kvm.h74Vl), 23. 7. 2015, 13:42

To může mít mnoho důvodů. Paraziti, nemožnost se popelit, nedostatek Vápníku a železa.

Dotaz

(VWPsQNuAc8m~eYSx47bO), 27. 7. 2014, 13:10

Dobrý den, myslíte si že by slepice která se utopila ve vodě mohla ještě stále žít ?? Nám se totiž jedna topila v kyblíku s vodou a můj otec si toho všimnul až když už se nehýbala, tak ji vyndal z vody a následně se ji krocan pokusil oplodnit (i když se nehýbala a jen ležela na zemi). Tak ji odnesl ven z výběhu, a ona po chvíli na zemi zvedla hlavu, a zase ji položila, ale nepoložila ji úplně. A po další chvíli například otevřela zobáček, hýbe se, mrkla a po chvíli skoro kouká. Je tedy možné že by mohla ještě žít, nebo má jen Tik ?? Předem děkuji za odpověď.

RE: Dotaz

(Míra), 14. 5. 2015, 08:55

A neměla slepice s krocanem kocovinu po zkvašeném zrní?

Slepice

(Lucka), 20. 4. 2014, 18:42

Dobrý den loni jsme si kupovaly od KAVAPO 10 22tydenich slepic zhruba do mesice nesly, v zime pauza jinak nesou krasne denne 7-10vajec. Dnes jsme si koupily uz 10 12mesicnich slepic. Jedna se o rozvozovy prodej. Pani do telefonu na objednavku nam rekla ze jsou cervene takze pravdepodobne Isa Brown Red. Slepice jsem takove opelichane a maji hrozne velke hrebinky, ktere jim vysi do strany a jedna kulha, myslim ze to bude asi prevozem, myslite, ze se operi a budou krasne jako ty lonske? Maji velky travnaty vybeh, cistou vodu, zrni, smesi.... snad se daji dohromady. Nemocne snad nebudou maji veterinarne kontrolovane chovy. Predem dekuji za odpoved moc zkuenosti nemam. Lucka

RE: Slepice

(Míra), 14. 5. 2015, 08:37

Co to chováte za mutanty? Ještě jsem neviděl krocana co nerozezná krůtu od slepice...a utopená slepice při pití?....

Prosím o radu, co chybí ročním slepicím, které dobře snášejí, jsou ve výběhu a přesto se klovou a vytrhávají si peří a žerou ho. Jsou krmeny pšenicí, míchanicí ze štrotu a namáčeného chleba, dostávajá skořápky a mají trávu. Prosím poraďte co jim chybí? Děkuji.

RE: Dotaz

(Lada), 11. 4. 2014, 08:35

nemají čmelíky nebo nějaké jiné parazity?

Dotaz- případně rada

(VWPsQNus7.AkQMQBWgBET6enVvbjcL4Vj7aPZYTw), 18. 3. 2014, 17:41

Dobrý den, dokáže mi prosím někdo poradit. Co chybí našim slepičkám když si sami žerou vajíčka ? Už jsme dvě slepičky chytili jak žerou vejce. Dokáže mi někdo poradit? Jsem z toho nešťastná, od deseti slepiček seberu 2-3 vajíčka. Děkuji

RE: Dotaz- případně rada

(VWPsQNul~8IsRdj7VWPjEp~6Kx), 7. 4. 2014, 15:26

přečtě te si příspěvky k dotazum ze 7.4.

RE: Dotaz- případně rada

(lenka), 28. 3. 2014, 12:58

pokud zkrmujete skořápky, musí být suché a rozdrobené najemno

Dobrý den, prosím o radu nebo zda má někdo zkušenost , máme deset slepiček a sbírám 2-3 vajíčka denně. Přistihli jsme už dvě slepičky jak žerou vajíčka. Dokáže mi někdo poradit zda jim něco chybí, nebo jaká je příčina. Děkuji

RE: Dotaz

(qbAnQmV6Q2vmYYSSVV~UV%fja), 7. 9. 2014, 05:01

asi mají slabé skořápky, při snášení vajíčko rozsednou.já mám starý tříštivý mlýnek na kávu, ve kterém pomelu suché skořápky na prach, který přidávám do žrádla. třeba do namočeného starého chleba, do zbytků atd. jednou jsem koupil vápenec, ale ten byl tak hrubě zpracován, že zůstával netknut v krmítku.

RE: Dotaz

(VWPsQNul~8IsRdj7VWPjEp~6Kx), 7. 4. 2014, 15:02

Nemusíte je zabijet. to dělají jenom ubožáci..
Chybí jim vitaminy a minerály a vápník,které to vajíčko obsahuje.
Moje to taky udělají ale jen když se nějaké rozbije ve snůšce ato jim ho dám s bedinkou at si je vyklovají ,bitva nevídaná.Ale jinak do žádného neklovnou. krmím po staru, mjí kulatá bidilka, zateplený kurník, prosklrne dveře s tepelnou izolací ve spod, seno..zimní stání s prosklenou části kde se i v zimě při sluníčku vyhřívají,nesmí jim tam foukat a popelí se. Popeleni je strašně duležité, mají i letní stání pod smrky kde se neuvěřitelně vyžívají a hrabou. myslim ,že chov slepic není jednoduchá věc jak se někomu zdá. Obzvlášt musí být člověk opatrný na zbytky z kuchyně,slepička není PRASÁTKO.odděláte jim játru a už ji nevyléčite. já je léčím ze všeho..Ze 14 slepic,mám 8-10vajec i v zimě pokud nemají výluku...

RE: Dotaz

(qbAnQmV6Q2vmYYSSVV~UV%fja), 11. 4. 2014, 05:30

kulaté bidýlko je špatně! Má býti ve tvaru trojúhelníku, ale se sraženými hranami.

RE: Dotaz

(Lenka), 28. 3. 2014, 12:57

je to zlozvyk, neodnaučíte je to a naučí to dělat další. Bohužel, na pekáč

RE: Dotaz

(VWPsQNul~8IsRdj7VWPjEp~6Kx), 7. 4. 2014, 15:22

Není to zlozvyk.Jde je to do týdne odnačit ale musí dostat ve stravě to ,co jim patří.Berou z přírody to co nemají.

jen tak

(VWPsQNuQWlzs4ZO_%7bMQMvaVWR), 1. 3. 2014, 03:18

Nevím, jestli to sem patří, ale zítra si poprvé jedem pro slepice ve snášce, jednoroční a moc se na ně těšíme...vybílila jsem jim kurník, nachystalal kukaně (dala jsem vrstvu pilin), vysypala kurník štěpkou -slámu, nebo seno nemám, tak snad jim tam bude dobře...chtěla bych to hlavně nedramatizovat a celý "chov " pojmout tak nějak intuitivně...sypat zrní, zbytky z kuchyně, mají vcelku velký výběh, takže si určitě část potravy vyzobou, vodu dám do starého hrnce a budu doufat, že si to slepice užijí a bude jim u nás dobře :-)

RE: jen tak

(VWPsQNul~8IsRdj7VWPjEp~6Kx), 7. 4. 2014, 15:25

přečtě te si moje poznatky ke všem diskusím ze 7.4.

slepice nesnáší už 2 měsíce

(8bEy9-5nVV~o2cd_~), 31. 1. 2014, 13:39

Myslíte že řepka přes zimu míchaná s obvykým kmením včetně míchaneho krmiva spůsobuje nesnášeni slepic nebo dokonce může škodit

RE: slepice nesnáší už 2 měsíce

(Lenka), 28. 3. 2014, 13:00

pokud jim netopíte na skoro 20*C a nesvítíte, mívají slepice přes zimu pauzu :-)

RE: slepice nesnáší už 2 měsíce

(VWPsQNul~8IsRdj7VWPjEp~6Kx), 7. 4. 2014, 15:10

nemusíte slepičkám v zimě svítit, nemá to na nic vliv jen na elektřinu. v 17. hod. zalezou a jejim fuk jestlise svítíte,spánek je proně stejně dúležitý jako pro člověka,naopak si odpočinou.
napíšu to opačně,nesmí mít v kurníku pod-1,suchou podestýlku,nestát v hov... a vlhku. čistím v zimě 1Xtýdně. viz muj článek z 7.4.

krev z konečníku u slepice

(VWPsQNuHWoys4Z4Vj7aPZYTw), 5. 9. 2013, 13:47

Dobrý den,
požádala bych Vás o radu, naše slépka již asi třetí den nevychází z kurníku, nechce žrát, z konečníku jí navíc teče krev, začátkem týdne jsem kurníček uklízela, tak jsem ji musela vyhnat ven a ostatní slepice šli hned po ní, klovali ji do konečníku. Měli jsme pozvaného kamaráda z drůbežárny, s tím, že ji asi zabijeme, ale je mi jí líto, vzhledem k tomu, že je celkem mladá.
Nemáte prosím někdo podobné zkušenosti.

Děkuji

RE: krev z konečníku u slepice

(VWPsQNuE4-uk2YTuVVSsQNu), 28. 10. 2013, 14:41

Dobrý den, slepici nemusíte utratit.
Jedná se o tzv. anální kanibalismus, bohužel se to může opakovat i u jiných. Je třeba vysledovat která slepice s utočením na anál jiné začíná a tu nechat na samotce než se to té klované zahojí pokud se to bude opakovat musíte se zbavit agresorky.

RE: krev z konečníku u slepice

(VWPsQNu79hAs3YTuVVSsQNu), 1. 10. 2013, 11:08

Dobrý den
Tak to má možná dámský potíže mi totiž máme taky slepice ale toto se nám ještě nestalo

Prominte třeba má ty dámský potíže.

RE: krev z konečníku u slepice

(Lenka), 28. 3. 2014, 13:08

obzváště trapný komentář....
Kloaka- mohla se při snášení poranit. Izolovat do zahojení

prosím o radu

(mknx-74uM7heV94UHLvvZ), 17. 8. 2013, 12:33

prosím oradu slípkky strácí peří na stechnech kdo poradí co jim chybí děkuji Sili

Chci kuřátka

(zmnxZcb7c7a-p~lgagmMFYrv), 5. 7. 2013, 19:35

Dostal jsem od souseda kohouta po pár týdnech nám začla jedna ze slípek kvokat nachystal jsem pro ni hnízdo, ale nevím jak ji donutit, aby si sedla a vyseděla vajíčka. Děkuji za rady

otrava

(monika), 27. 5. 2013, 06:52

mužou se slepičky otravit pampeliškou

RE: otrava

(Lída), 26. 6. 2013, 23:50

Kdepak, i my můžeme jíst pampeliškový salát a neotrávíme se, je dokonce zdravý!

RE: otrava

(qbAnQmV6Q2vmYYSSVV~UV%fja), 26. 6. 2013, 12:32

já myslím ,že ne. pampelišky mají vyzobány moje holky jako první !

Hnízda

(VWPsQNuL0krJRYTuVVSsQNu), 26. 5. 2013, 20:07

Dobrý den,
prosím o radu. Máme 5 slepiček, stáří cca 3 měsíce. V kurníku mají připravené 4 hnízda (byli v nich i podkládky). Slepičky ted začaly nést, ale bohužel vajíčka jsou "všude možně" jen v hnízdech ne. Jak je naučit snášet do hnízda?
Děkuji.

RE: Hnízda

(VWPsQNul~8IsRdj7VWPjEp~6Kx), 7. 4. 2014, 15:15

Zdravím,
mají tam ty hnízda poprvé nebo jste je mněnili z jiné strany ?

RE: Hnízda

(Zdenda), 17. 8. 2013, 20:49

Vyrobte si maketu vejce, nebo se dá i koupit, nasaďte ji tam kde chcete mít vajca a po čase se slípky naučí snášet tam kde vidí vejce.

plavení vajec

(qbAnQmV6Q2vmYYSSVV~UV%fja), 23. 5. 2013, 15:05

prosím,
co chybí mým slepičkám, když nemají pevnou skořápku na vejcích ?
Jsou stále na zelené travičce, čisté vody dostatek a krmení granule N1 ( nosnice ) a zbytky z kuchyně a namočené pečivo !

RE: plavení vajec

(VWPsQNuFW7P%QSv7VWPjEp~6Kx), 26. 11. 2013, 15:34

dejte jim vápenec...

RE: plavení vajec

(Mariánka), 23. 5. 2013, 15:51

Přidejte podrcenné vaječné skořápky!

RE: plavení vajec

(qbAnQmV6Q2vmYYSSVV~UV%fja), 23. 5. 2013, 18:19

skořápek mají k dispozici snad půl kbelíku !

Kvokání

(VWPsQNuDb9BjeP4sI7bMQMvaVWR), 19. 5. 2013, 19:34

Prosím o radu,koupil jsem 5 slepic,nyní jsou staré kolem 30 týdnů a jedna z nich už 3 dny sedí ve hnízdě na podkladkách a nechce pustit další ke snášení.Jak ji to odnaučit?Děkuji.

RE: Kvokání

(Petra), 20. 5. 2013, 09:51

Já bych připravila hnízdo každé, třeba s podkladkem. Do jednoho se jim nebude chtít snášet tak jako tak.

RE: Kvokání

(qbAnQmV6Q2vmYYSSVV~UV%fja), 23. 5. 2013, 18:27

někdo jí zavře do košíku a ten pověsí, a houpou s ním ! Někdo chytí za nohy a křídla jednou rukou a točí s ní ! Výsledek je jak kdy !

RE: Kvokání

(Lenka), 28. 3. 2014, 13:03

toto je týrání slepic, kvokání je přirozené, jen dejte slípku na samotku, normálně ji krmnte - stejně moc žrát nebude, dejte vodu, až ji to přejde. Nebo pod ni dejte vejce, aby vyseděla mladé, jak chcete :-)

stáří slepic

(VWPsQNuh0mmMFYqT6hIjeN4sI7bMQMvaVWR), 30. 4. 2013, 13:10

Máme slepice kupované v rozmezí 5let a nepoznáme,které jsou staré.Kroužky jim nedáváme.protože si ho klovaly.Třeba v jednom roce jsme koupili 3 v dalším 2 a tak dál.Ted jich máme10 a nevíme,které máme dát pryč.DěkujiPetáková

Voda ve skořápce

(porDRYSSu8IBQmT6hUGs2~l6jWmKD), 28. 4. 2013, 11:29

Dobrý den máme slepičky už skoro rok snáší pěkně ,ale máme vodu ve vajíčku. Jako bílek je ok i žloudek , ale je tam i voda. Mužete mi poradit co s tím aby tam nebyla, jako není to v každém vajíčku . Nevím co jim chybí holkám mojím. Děkuji Iveta

RE: Voda ve skořápce

(qbAnQmV6Q2vmYYSSVV~UV%fja), 24. 5. 2013, 17:54

já se dnes doslechl, že je to tím, že slepice sezobávají květy stromů ! Takže se to po odkvětu stromů snad spraví. I mé slabé skořápky jsou prý toho příčinou ! uhlídáme v červnu, červenci !

jakého kohouta ?

(Dagmar), 20. 4. 2013, 21:12

Mám dotaz: Začínáme chovat slepičky, kuřice jsme si nakoupili různé kříženky. Teď k nim chceme pořídit kohoutka. Protože neočekáváme, že budeme líhnout vlastní kuřátka,rádi bychom se zeptali jakého plemene pořídit kohouta. Zda zvolit lehčího Lenghorna, nebo těžší plemeno ? Nebo je to jedno ? Děkuji za radu.

slepicky

(ienx1Z4UH7a-r7jj-on), 26. 3. 2013, 20:37

Dekuji, dekuji, dekuji!!! Krasny clanek s laskou napsany, kde je hlavni duraz kladen na prirozeny chov bez chemie a s ohldem na spokojeny zivot slepic - a i nas.
P.S. Vsem, kteri si mysli, ze vajicka z klecoveho chovu jsou o.k., doporucuji, aby si dali do googlu napr."slepie v klecich"- ev. jine podobne, a nejlepe take obrazky a jestli mu potom ty vajicka nezhorknou v ustech a nehne se v nem svedomi, tak je stejny grazlik, jako ten, co takove chudinky chova a vlastni....

RE: slepicky

(Lenka), 28. 3. 2014, 13:07

nezhořknou.... u nás to není tak strašné s klecovkami, jak to ti "ochranáři" fotí a prezentují...kdyby se museli všehcny slepice chovat volně venku, stálo by vejce 15kč, to by nikdo nekoupil...takže by se dováželo...používejte selský rozum, lidi!

Bidielka - odporúčam zhotoviť z materiálu, ktorý má kruhový prierez, nie hranatý (strešné laty). Stačí aj rovný konár s priemerom cca 2,5 - 3 cm

Slepice

(VWPsQNuAc.GkQNs6JyvjFo), 31. 12. 2012, 10:28

Dobrý den,prosím o radu co stím,když si slepice vytlačila zadek.Každý mi radí slepici zabít,že se to nevrátí.
Děkuji za odpověd

nákup slepic

(VWPsQNus7.AkQMQH-lCs97bgc8m~eYSx47bO), 28. 11. 2012, 13:33

Jak poznám že prodávající miá proda mladé slepičky je možné to poznat podle nohou a hřebene dekuji za odpověd

Chov clepic

(VWPsQNuEW-nuQMQB4kvjFm4Umbm~g), 28. 7. 2012, 08:38

Neco chodí přes den na vejce do kurníku nevíte co to muže byt Děkuji

RE: Chov clepic

(VWPsQNuD0gxkQMQKb-uy33bgc7P~QkR6Kvm.h74Vl), 6. 10. 2012, 11:41

může to být i kuna, pokud má mladé. Může to být ale i pes:-))

RE: Chov clepic

(VWPsQNu%3aurQNs6JyvjFo), 14. 11. 2012, 17:22

kuna né ta zabije slepici spíš lasička

Mladé kuřice

(CennZ_4uK7NN8Z4UHFnvQmT6hU), 18. 5. 2012, 20:52

Do chovu 10 slepic a jednoho kohouta stáří cca 22 týdnů jsme přivezli dalších 5 kuřic stáří cca 11 týdnů. Jsou spolu již týden, ale ty starší jsou na mladé zlé, mladé se drží stranou a v kurníku jsou přikrčené a velké do nich klovají. Je tohle normální chování slepic? Udělali jsme někde chybu?

RE: Mladé kuřice

(VWPsQNuE4-uk2YSSkoBBR94Vj7aPZYTw), 30. 5. 2014, 22:49

Staci je vecer trochu vsechny pokropit vonavkou a je klid. Oni pak uz nepoznaji kdo je mazak a kdo holub -pardon - nova slepicka.

Nejlepsi je napr. Chanel N°5

Pozdrav z Kodane,Dk posila stastny majitel 4 slepic

RE: Mladé kuřice

(Marie), 20. 5. 2012, 18:34

Může se to bohužel stát, záleží to na momonetálním upořádání hejna a dokonce i na povaze plemene i jednotlivých slepic. Pokud v tomto "šikanování" nepřestanou, nezbyde vám asi než slepice oddělit (starší by je také mohly odhánět od potravy) až budou obě skupoiny dorostlé, mohlůo by se to srovnat...

RE: Mladé kuřice

(VWPsQNuD0gxkQMQKb-uy33bgc7P~QkR6Kvm.h74Vl), 6. 10. 2012, 11:43

Já bych řekla, že se to spíš dalo čekat, je to úplně normální, "staré" slepice si hájí své území, je lepší nechat je zkraje na sebe koukat přes plot a až pak dát dohromady

vejce

(1knx-74uM7N_V94UHfmMFYqTae), 6. 4. 2012, 10:39

Jen by mně zajímalo od autorky v čem je kvalitnější toto vejce jak vejce z drůbežárny zejména nutriční hodnota a podobně a jistě uvede odkaz na příslušnou stránku kde je uvedený rozbor,který jeji slova potvrzuje děkuji

RE: vejce

(Karel), 8. 4. 2012, 23:03

Co se týká nutričních hodnot tak ty budou srovnatelné, ale hlavní rozdíl je v tom, že v domácích vejcích nebudou antibiotika a další svinstva (stačí porovnat barvu žloutků z domácích s těma z obchodů, která mají často nepřirozené až oranžové barvy).

vejce

(Lenka), 28. 3. 2014, 12:41

Co je toto za větu?? ...Od řady plemen existují i zdrobnělé formy, které na rozdíl od normálních slepic zpravidla kvokají – tedy sedí na vejcích.

Sedí každé plemeno! Ale žádné holt na požádání... s těmi antibiotiky u nás je to také hloupost, to samé zarostlé pařátky v klecových chovech, booože, to jsou zas nesmysly vhodné akorád pro pomatené "ochranáře". Už vidím ty malochovy s deseti slepicemi, jak uživí celou republiku, haha. A už vidím ty chytrolíny, co tvrdí, že klidně dají za bio vejce 10kč, jak si je pravidelně kupují....

RE: vejce

(1knx-74uM7N_V94UHfmMFYqTae), 18. 4. 2012, 20:46

proč by se slepicím měli dávat antibiotika a jaké svinstvo podle vás zabarvuje žloutek.Slepice máme doma na dvoře a v zimě je žlutý v létě když jsou puštěné na trávě je oranžový a žádné svinstvo jim nedáváme.

RE: vejce

(Lenka Suchomelová), 6. 10. 2012, 11:51

to svinstvo, co barví žloutky, bude asi beta karoten...co lidi sami používají, aby měli "zdravou" barvu :-)))))

RE: vejce

(8byy9-5nVV~n56d77), 30. 4. 2012, 12:26

Sleduji diskuzi o kvalitě vajec z velkochovu a domácího chovu.Je vidět že pan F. Mátl neví o čem mluví-léta jsem pracoval v rychlochovech nosnic i brojlerů a mohu odpovědně říct že je veliký rozdíl mezi hrabavou drůbeží(slepicemi) z velkochovů a domácího chovu.Nemoci ve velkochovech jsou mnohokrát častější,drůbeži se dávají preventivně léky jako plastin,B komplex,celaskon.Mimo to masokostní moučka .Ve nedostatečně větraných halách drůbež spíše přežívá a úhyn je dost vysoký.Většina drůbeže trpí respiračními potížemi.To vše má vliv na kvalitu masa i vajec.Nedostatek přírodního světla má také vliv na celkovou kondici .To vše se nedá srovnat s domácím chovem kde drůbež žije v přirozeném prostředí.

RE: vejce

(1knx-74uM7N_V94UHfmMFYqTae), 30. 4. 2012, 13:55

psal jsem o antibiotikách a ostatním svinstvu p.Dohnal ví o čem mluví když do této kategorie řadí vitamíny B komplex,celaskon dále píše o vysokém uhynu proč nenapíše procentuálně kolik,pro někoho je vysoký uhyn 1ks a pro někoho 100ks na 100000 slepic.Když léta pracoval u drůbeže tak at nám tady sdělí jak tedy chce slepice chovat v dostatečném množství aby vajec bylo dost a nestálo 20kč upozornuji že každý den se v České republice spotřebuje v průměru 7,5milionu vajec

RE: vejce

(8byy9-5nVV~n56d77), 1. 5. 2012, 07:20

Vážený pane,dělal jsem 40 let v drůbežářském podniku i na odchovu drůbeže.Tehdy stála proložka vajec (30 ks křapů) 21 Kč a vejce v obchodě stálo 50 hal.Že dnes zloději a šejdíři vyšrubovali cenu na 20 Kč-je zlodějna a stát by měl zloděje trestat-že tak nedělá se zeptejte vlády a příslušných úředníků.Občané správně reagují na takovou lumpárnu a pořizují si domácí chovy.Za zlých komunistů jsem nikdy nezaznamenal nedostatek vajec,jak to dělali se zeptejte jich.

RE: vejce

(1knx-74uM7N_V94UHfmMFYqTae), 1. 5. 2012, 08:17

jenže doba se vážený pane posunula dopředu to vám asi zapomněli říct kolik stál benzín ,pivo,elektřina a ostatní zboží za komunistů to vše má vliv na cenu vajec.Bohužel jste mně neodpověděl na žádnou otázku když máte tak obrovské zkušenosti zejména se mně líbí vaše jediná konkrétní věc že vajíčko stálo 50haléřů a křapa 70haléřů já tyto ceny nepamatuji ale chtěl bych vidět kdo si koupí rozbité vajíčko o 40procent dražší než nepoškozené.Pokud nechcete konkrétně diskutovat tak nemá cenu ty vaše neurčité a hlavně hodně přežité věci vůbec rozebírat těžko se dá srovnávat chov drůbeže nyní a před 50lety.

RE: vejce

(alena), 13. 5. 2012, 08:51

Pane , víte vůbec co byly křapky? To si myslíte, že by lidé kupovali rozbitá vejce už na praženici. Cha- cha Čtu si Vaši diskuzi a mám dojem, že vůbec nevíte o čem je řeč. Viděl jste vůbec slepice z drůbežárny, podívejte se na ně někde a jedl jste domácí vejce? Myslíte, že i chuťově je stejné, jak kupované?

RE: vejce

(1knx-74uM7N_V94UHfmMFYqTae), 13. 5. 2012, 10:16

nevím jestli to víte vy ,ale křapa je vajíčko ,které má prasklou skořápku ale nesmí mít porušenou vaječnou blánu proto je to křapa.Zajímalo by mně jestli jste viděla drůbežářskou farmu aspon z rychlíku ale křapy zde lidé kupují značné množství právě pro jejich nízkou cenu i když vám je to k smíchu a domácí vejce jím běžně a mohu vám říct že jejich chuť ovlivni skladba stravy stačí porovnat vejce z našich farem a polské vejce kde na řadě farem přidávají moučku z ryb.

RE: vejce

(Lenka Suchomelová), 6. 10. 2012, 12:01

Neviděla jsem křapy v prodeji, už hodně dlouho, co vím, nesmí se prodávat. A nedivím se. K čemu mi bude 30vajec, které musím ihned sdělat. A jet někam extra pro deset křapů...?? To nemá logiku. Jinak tady vejce stojí v drůběžárně 3,20+3,70+4,20 ta dvoužloutková :-)))

RE: vejce

(Marie), 6. 4. 2012, 12:53

to je dlouholetá zkušenost vesničanů i odběratelů domácích vajec, pane:) jistě najdete studii, která ty průmyslově vyráběný vejce od ztejranejch slepic z klecí vychválí, je to všechno dokonale odměřený, dávkovaný, antiseptický a nutričně hodnotný, asi jako ty kuřata napěchovaný antibiotikama co ani nechutnaj jako maso. Kam jsme to dospěli!

jenže v malochovu jsou slepice bez veterinárního dozoru, takže je to jen dojem, že jsou zdravější. Masokostní moučka se u nás již několik let nesmí krmit. A sama jsem byla svědkem toho, co se na vesnici krmí, padaná hnilá jablka, i plesnivý chleba. Co mi dalo starostí tohle odnaučit třeba dědu. A plíseń je co? Toxická, přechází do masa i vajec! Takže já osobně si myxslím, že vejce z velkochovu a vejce z opravdu rozumného malochovu jsou absolutně stejná! Žádný rozdíl tam není. Navíc nechápu, co pisatelka článku myslela že zdrobnělá slepice kvoká, normální ne. Co je to za blbost? Kvokající slepice je normální!A co je to plemeno České venkovské? To fakt neznám :-))). Lidi, používejte mozek u všeho! Antibiotika do směsí? Když už, tak pod dozorem!! Berou se vzorky všeho, vajec, masa, směsí! V naší zemi, co dovoz, to už je věc jiná, ale zas..lidi to koupí, je to levné. Jo, a já sama bych si od cizího vejce v malochovu nekoupila, bůh ví, jak má vajíčka uskladněná.

RE: vejce

(1knx-74uM7N_V94UHfmMFYqTae), 6. 4. 2012, 19:23

Milá paní pletete hrušky s jablky o kuřatech se nebavím zajímá mně ta studie kterou uvádíte žádná taková není aspon já o ní nevím a ta zkušenost se projevuje jak.?Uvádíte že slepice jsou ztejraný už zdraví selský rozum vám řekne že žádný zemědělec nebude slepice týrat on potřebuje aby slepice snášela vajíčka aby něco vydělal a týraná slepice která má zdravotní nebo jiné problémi vajíčka snášet nebude a to si zemědelec nemůže dovolit aby se uživil, ale dál věřte bludům a nesmyslům

RE: vejce

(Marie), 9. 4. 2012, 17:17

Slepice opravdu nemá problémi, má problemY. Ovšem i když má nohy přirostlé ke kleci a křídlo si celej život neprotáhla, když ji krmí, snáší, stávkovat neumí - po roce ale přestane snášet, končí. Jsou to továrny, kdepak by se v nich vzali zemědělci. ZdravÝ selský rozum mám a něco o tom vím, ovšem zdravÍ rozum, ten tedy ne. Vaše znalosti o chovu slepic odpovídají vaší znalosti českého jazyka, milý pane.

RE: vejce

(Lenka Suchomelová), 6. 10. 2012, 11:58

viděla jsem drůbežárnu, v ní cca 115.000slepic. A ani při vyskladnění jsem se nevšimla, že by zůstaly na pletivu urvané zarostlé nohy :-D ! Ta slepice musí chodit, napít, nažrat, do snáškového hnízda...používejte opravdu rozum a nevěřte každému bludu, co kdo vysloví. Ta slepice v kleci je celý život, nezná nic jiného, navíc podmínky odchovu unie trochu změnila. Něco jiného by bylo, slepici ze dvorka dát do klece, ale slepice z klece daná ven kouká jak husa do flašky a věřte, že TOHLE je pro ni stres!!! A vajíčka kupuju přímo z drůbežářské farmy a mám i od našich domácí a jsou chuťově úplně stejná! :-))

RE: vejce

(Lidka), 27. 3. 2013, 19:33

To jste asi viděla lepší důrbežárny než já. Tam se slepice nemusela chodit nažrat, dosáhla do žlábku, ze stejného místa, ze kterého kladla. Ono by po té malé kleci toho ani moc nenachodila. Taky slepice milují hrabání, pelešení, a tady? Na drátech. Třeba přímo nepřirostou pařáty že by je neodtrhla, ale chodit pořádně neumí, když ji vyndáte! To je divný argument, že pak venku čučí jak zkoprnělá. Jasně, když nic jiného neznala a život strávila v nevyhovujících podmínkách! To, že si musela "zvyknout", neznamená, že nebyla trápena! Jak ví ten, kdo si tyhle vysloužilé slepice bral domů, když se nebožačka rozkouká a není příliš poničená, začne se brzo chovat normálně a užívá svobody. A když se mají srovnatelně dobře v kleci jako venku, proč jsou tedy klecové na odpis v polovině života?

RE: vejce

(Lenka), 28. 3. 2014, 13:13

viděla jsem jich dost, hodně, nebojte. Běhají krásně, když se dostane z klece ven.

RE: vejce

(1knx-74uM7N_V94UHfmMFYqTae), 9. 4. 2012, 20:19

vidím ,že vaše znalosti odpovídají skutečnosti stále melete jen dokola nějaké nesmysli řekněte konkrétně kde jste viděla slepici která měla přirostlé nohy a ohledně studie jsem také žádnou odpověd nedostal i když vy inteligentka než konkrétně diskutovat na dané téma radši opravujete pravopisné chyby tak si poslužte dle vás člověk který udělá pravopisnou chybu tak se vám nemůže rovnat a rozhodně nemá pravdu tak až mně zase opravíte chyby tak bych rád od vás dostal konkrétní a seriozní informace a né jen hloupé pověry kterými se oháníte zejména nutriční srovnání vaje, změření ztejranejch slepic jak jste k tomu dospěla asi si spolu o tom kvokáte a hlavně kde jste vyděla přirostlé nohy děkuji

RE: vejce

(Marie), 10. 4. 2012, 06:59

Zajděte si do jakékoli slepičárny s klecovým chovem, tam je uvidíte, říká se tomu studie na vlastní oči, ale většina lidí to vidět nechce. A týrání a utrpění se měřit nedá, zrovna tak jako nejde měřit lidskou hloupost. Jinak přečíst si můžete celou knihu studií, od veterinárního lékaře Johna Webstera: Welfare, pohoda zvířat aneb střízlivé kázání o ráji.

RE: vejce

(1knx-74uM7N_V94UHfmMFYqTae), 18. 4. 2012, 20:39

prošel jsem si osobně několik drůbežáren u nás i na slovensku,ale rozhodně jsem nikde vámi popsané věci neviděl můžete mně sdělit kterou konkrétní drůbežárnu jste navštívila vy a kde jste to zaznamenala abych se mohl poučit nebo zase budete jen dokola mlet nekonkrétní nesmysle.Nevím jak slepice s přirostlýma nohama by se došla nakrmit a napít když krmaní je dle technologie bud ve třetině klece nebo vně klece a voda je uprostřed klece.V uvedené knize neni žádná studie o srovnání nutriční hodnoty vajec a ještě jedna věc by mně zajímala když tak vše víte a jste tak velmi inteligentní že také nenapíšete nic o tom ,že vejce s volného chovu jsou daleko nebezpečnější na přenos nemocí např.salmonel než vejce z klecí na to máte celou řadu studii od renomovaných autorů a né jen pocity a jedna paní povídala.

RE: vejce

(alena), 13. 5. 2012, 09:04

Když jste viděl pane tolik drůbežáren, ty slepice chodily nebo tam ležely (asi odpočívaly, že) a viděl jste roční slepice z drůbežárny , jak se prodávají a roční slípku z domácího chovu.
Proč se slepice z drůbežárny, ani ne roční, nepostaví na nohy a co peří - to je druh holokrček. Buďte na zemi - v dr.
Nepíši do diskuze, ale na toto jsem nemohla reagovat.

RE: vejce

(pkrxRYSSqbEjeN4sIdBFQmT6hU), 17. 5. 2012, 15:08

Chováme slepice, složení našich vajec ani kupovaných neznám, vím zcela bezpečně že v drůbežárnách je chov slepic špatný. Loni jsme koupili slepice ve snášce ( byly levnější o 50,-Kč na kus), objednali jsme 8 ks, když jsme viděli jak slepice po půl roce života v drůbežárně vypadají, byli jsme v šoku. Neměli peří, oklobávaly si ho vzájemně, holé krky, neuměly chodit, jen z nich padaly vajíčka. Týden jsme se jim intenzivně věnovali, nosily jsme je do kurníku a ven a víme přesně jak vypadá šťastná slepice - předly blahem jak kočka, když se poprvé v životě popelily.Asi za čtrnáct dní se vzpamatovaly a nyní celý den běhají po vinici. Již nikdy si ve snášce slepičky nekoupíme, protože i nyní, když si na to vzpomenu, je mi z toho špatně. Bydlíme na samotě u lesa .

RE: vejce

(Marie), 17. 5. 2012, 16:11

To jste napsala hezky. Moje teta si taky někdy brala nosnice z drůběžáren, které pro ně už po roce byly na odpis, a opravdu byly. A přesně jak píšete, naučila ty oškubané ubožačky chodit, zobat, a nakonec měly ještě pěkný život normální slepice. Člověku se ale chce brečet, když to vidí, tu nelidskou "výrobu vajec" a její důsledky. Vajíčko z klecového chovu bych si nikdy nekoupila!

RE: vejce

(ponjEK4UHAHnT~l6jWmKD), 1. 6. 2012, 11:34

Já myslím, že nemá cenu diskutovat s někým, kdo viděl slepici akorát v drůbežárně a myslí si, že kráva je fialová, někým kdo si myslí, že je normální zavřít slepici do klece o pár centimetrech čtverečních a nepovažuje to za týrání. Kdyby totiž viděl někdy slepici v přirozeném prostředí, tak by věděl, že i když ji ráno vypusti z mnohem prostornějšího kurníku než jsou uvedené klece, tak se slepice hned proletí a protáhne křídla, pak se nažere a během dne hrabe a hledá různé brouky a červy, nebo se popelí a vyhřívá na sluníčku a mezitím snese nějaké to vajíčko nám pro radost.
Pane Mátl vykašlete se na studie, kupte si vajíčka v super-hypermaketu a vajíčka od poctivého domácího chovate (protože i spousta domácích chovatelů udělá něco podobného co drůbežárna) a každé zvlášt usmažte. Potom se podívejte na výsledek a nepotřebujete studii, stačí vám vlastní rozum a oči. A pokud chcete vyrábět vajíčka (což asi chcete, podle toho kolik jste prošel drůbežáren) tak vás stejně zajímá jen nejvyšší počet vajíček a nejnižší náklady na krmení a nějaká slepice s jejími potřebami vám může být ukradená, vždyt je to jen prostředek k vydělání peněz, že.

RE: vejce

(1knx-74uM7N_V94UHfmMFYqTae), 1. 6. 2012, 12:48

nechybí vám srdce a rozum jak zde bylo napsáno nemohla by jste mně tedy prosím vysvětlit kde vemete v průměru 7 milionů vajec denně které se každý den u nás spotřebují pokud nebudete mít slepice v těchto klecích.Přineslo by to nedostatek vajec a obrovské zvýšení ceny byla by jste ochotna platit za 1vajíčko třeba 20kč(celá řada lidí nemá možnost slepice pěstovat) jen připomínám ,že vejce se dávájí do velkého množství výrobků u kterých by se to ani nepředpokládalo doufám že mně odpovíte konkrétně za což vám předem děkuji

RE: vejce

(václav), 30. 9. 2014, 20:30

Pěstuje se šnitlík , slepice se CHOVÁ ! ! !

RE: vejce

(lukas), 26. 6. 2013, 10:08

pane matle, presne vim, o cem mluvite. skoro rok delam ve slepicarske firme a damy co se tu snazi projevovat proste nevi o cem mluvi. takovym lidem bych neprodal ani kus vajicka z farmy. at si v zime resi svoje potreby jak chteji.
klecovy chov je samozrejme cisty, dnesni nove klece jsou uz o necem jinem nez to byvalo driv. slepice maji vic prostoru. pro damy uvadim, ze tam maji svoje hrabaniste i prostor vystelky, kde muzou odpocivat mimo draty. maji soukromi na snaseni vajec za plachtickama. ze jsou slepice hole je od klece i od plemene. zalezi jake se v te kleci sejdou. co farma, co hala, snad i co rada, to jine slepice. nektere se daji fotit bleskem a jsou v klidu, nektere se plasi jen clovek prochazi ulickou.
presne jak uvadite, kdyz ty slepice neznaji svobodu, tak jsou v klidu i v kleci. maji se tam dobre. pravidelne dostanou nazrat, napit. jsou tam v teple. ventilace je poradna. ted si nepamatuju, kolik m3 vzduchu se pocita na jednu slepici. vitaminy nebo leky, co se davaji do napajeni - no holt lidi se taky ockuji proti klistatum, proti chripce, proti .....
jinak samozrejme srovnavat potreby lidi a slepic nebo jakychkoliv zvirat to muzou opravdu jenom mene inteligentni lidi.
jeste poznamka k chovu. hodne lidi si mysli, ze bio vejce - vejce od slepic chovanych na podestylce jsou lepsi, protoze se slepice volne pohybuji po hale. no, to je blbost. vajicka jsou akorat navic spinava. fuj. co se tu kolem farem pohybujeme, tak radsi si koupime vajicko z klece nez z podestylky. jednak je levnejsi a potom taky hygienictejsi. a srovnani ekonomiky je jasne. hala na podestylce ma kapacitu odhadem 6 500 slepic (chudiny slepice se mackaji na sebe v rozich a dostat se ke krmeni a vode je pro nektere problem. pritom v prostredku haly je prazdno. takze pro sebe maji min mista nez v kleci, tam se nemackaji). podle poctu pater ve stejne hale je v klecich slepic odhadem 15 - 17 000. ja bych tem damam pral, aby mohly vejit do haly, kde jsou klece (tam je relativne cisto a "vonavo") a potom si vesly do haly s podestylkou (neskutecny smrad od cpavku, ktery se uvolnuje z vykalu slepic ty vykaly tam zustavaji po celou dobu chovu hejna a slepice po tom furt chodi. to je hygiena. ale pozor, ono je to BIO, takze tak je to spravne.

RE: vejce

(Eva), 20. 4. 2013, 00:21

No pěstovat slepice nebude určitě nikdo, ty se totiž chovají. A na těch 20 Kč jste přišel jak? Odborný odhad? A nebojte, i pro slušnější chov by u nás byl prostor. Vždyť koli půdy stále leží ladem...

RE: vejce

(1knx-74uM7N_V94UHfmMFYqTae), 20. 4. 2013, 08:24

ne koli,ale kolik a tak proč nezačnete chovat slepice na volných polích máte možnost podnikat může přece kdokoliv běžte příkladem slušného chovu a ne jen o něm platě vykládat to už by bylo horší že? A 20kč byl jen příklad jestli vy si troufnete odhadnout kolik by pak stálo vejce tak klidně můžete loňské skokové zvýšení ceny také nikdo neodhadl a to stejné je v tomto případě.

RE: vejce

(Marie), 1. 6. 2012, 12:14

Alena, Irena a Iva, ženský kterejm nechybí srdce ani rozum, docela to potěší, když čtu, že takový existujou:-)

výkrm

(VWPsQNujW_ruQMQnVWPjEp~6Kx), 26. 3. 2012, 19:48

Je mozno slepice krmit vnitrnostmi ovci, prasat ...

RE: výkrm

(Balor), 29. 3. 2012, 02:13

Samozřejmě. Slepice mají moc rády vnitřnosti. A živočišnou část stravy přímo potřebují. Jen se tím zvýší obsah cholesterolu ve vejcích.

RE: výkrm

(VWPsQNu8b~sk2~4Vj7aPZYTw), 7. 4. 2012, 10:23

nejlépe by bylo ty vnitřnosti převařit a smíchat pak nějak pomleté či nadrobno nasekané se sřotem a pak skrmit...

RE: výkrm

(8byy9-5nVV~n56d77), 30. 4. 2012, 12:43

Pro slepice a snůšku je důležité dávat drcené skořápky z vajec(obsahují vápník) a často se dávaly drcené kosti.Slepice si velice pochutnaly,Pestrá strava bývala zárukou kvalitních vajec i masa.

RE: výkrm

(vetkQMQL4-ujeN4sI), 17. 6. 2012, 17:14

Skořápky mi shromažďují i přátelé,kteří kupují vejce velkochovů.Obávám se zavlečení přenosných chorob.Proto skořápky přepékám v troubě-po pečení-v papírovém pytlíku.Tím je sterilizuji a jsou takto pro slepice využitelnější.

RE: výkrm

(Lenka Suchomelová), 6. 10. 2012, 12:07

určitě troubou prožeńte i ta z malochovů!!! Všechno má své pro a proti, velko i malochov!

RE: výkrm

(VWPsQNuBWgBET6enVvbjcL4Vj7aPZYTw), 3. 4. 2013, 16:07

Dávám slepicím též skořápky od sousedů, které přepařím v troubě.Jako krmení jim dávám kukuřičný šrot s namočeným chlebem a občas vařené brambory. Teď na jaře se začaly kolem ocasu na hřbetě oklobávat, někdy až do krve. Poradí mi někdo čím to je a co mám dělat? Děkuji

RE: výkrm

(zz), 19. 4. 2013, 19:16

Nastrikat Kubatol PIX. Slepice toho zlozvyku potom nechaji.

RE: výkrm

(VWPsQNuzWmxy.YsVVt%jFm4Umbm~g), 9. 4. 2013, 19:41

Mám stejný problém, prosím o radu.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS