obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Chcete krásné a levné Vánoce?

Dárky, výzdoba, jídlo... Předvánoční shánění nabírá na obrátkách. Všechno to stojí nemalé množství času, ale i peněz. Jak před Vánoci ušetřit nejen finance, ale i životní prostředí?

Utrácení před vánočními svátky se nevyhnete, každý chce své blízké potěšit nezvyklou lahůdkou nebo krásným dárkem. Za Vánoce tak často zaplatíte horentní částky, a přitom to jde jinak a levněji.

Dárek můžete přizdobit velmi snadno vystřihovánkou z papíru. Dárek můžete přizdobit velmi snadno vystřihovánkou z papíru. Zdroj: Shutterstock.com / Elena Hramova

Dárky pod stromeček z domácích zdrojů

Největší položkou na účtu za předvánoční přípravy jsou dárky. Kromě darování klasických, finančně náročnějších věcí zkuste i jinou cestu. Dárky vyráběné doma nemusí být jenom nouzovým řešením. Pro partnera vyrobte třeba lahev se vzkazy. Připravte si pěknou větší uzavíratelnou skleněnou nádobu a lístečky papíru. Na ně napište důvody, proč ho máte rádi, společné vzpomínky a důležité momenty či citáty a básně. Použijte různě barevný papír pro jednotlivé vzkazy, množství lístečků záleží na vás. Přeložte, vložte do lahve a tu ozdobte nebo nadepište. Dárek, který bude přinášet radost celý rok, je na světě. 

Mezistěny není těžké sehnat Svíčky z včelího vosku Zdroj: Shutterstock.com / hsfoto

Vtipné jsou i „Poukazy na služby“. Do obálky vložte nastříhané lístečky s poukazy na masáž, na dobrou večeři, na večer s oblíbeným filmem apod. Kamarádku potěší lék na nervy. Do hezké zavařovací sklenice nasypte barevné bonbonky a polepte příslušným nadpisem i návodem k použití. Rodičům udělá radost vzpomínkový dárek, vyrobte koláž nebo leporelo z fotografií. Jestli potřebujete větší množství drobných dárků, například pro kolegy nebo kamarády, připravte domácí bylinkovou sůl, případně krásné a voňavé svíčky z včelího vosku.

Vlastnoručně vyzdobené tašky na dárky potěší. Vlastnoručně vyzdobené tašky na dárky potěší. Zdroj: Shutterstock.com / KCM Photography

Nebojte se balení vánočních dárků

Balicí papír potiskneme vlastními vzory za pomoci tiskátek z brambor. Balicí papír potiskneme vlastními vzory za pomoci tiskátek z brambor. Zdroj: Shutterstock.com / Elena Hramova

Ušetřit se dá i při balení dárků. Balící papír není tak finančně náročný, dárkové tašky už zasáhnou do peněženky hlouběji. Pro balení dárků si uschovávejte použité papíry, využijete je o příštích svátcích. Starý balicí papír upotřebíte i jinak, s trochou šikovnosti vzniknou ozdoby, přáníčka nebo jmenovky. Dárek se dá zabalit i do staré papírové tašky, převažte ji mašlí, postříkejte trochou stříbrného spreje a bude vypadat jedinečně. Bát se nemusíte ani novinového nebo obyčejného papíru, s kouskem jmelí a barevnou mašlí vaše dárky nikdo nepřehlédne. Výtvarně zdatní jedinci dárek dozdobí fixou nebo štětcem a namalují vánoční hvězdu, stromeček nebo vločku.

Krásně vyzdobený byt i stromeček

Pomeranč ozdobený hřebíčkem voní krásně a intenzivně. Dekorace z pomeranče Zdroj: Shutterstock.com / Agnes Kantaruk

Na zdobení bytu stačí jednoduché přírodní dekorace z toho, co najdete venku či snadno získáte z domácích zdrojů. Větvičky a šišky doplněné kouskem sušeného pomeranče nebo citrónu udělají divy, a ještě byt krásně provoní. Pokud si chcete něco z vánoční výzdoby přece jen koupit, volte předměty trvalejšího rázu, které poslouží i příští rok. Ozdoby na stromeček zvládnete vyrobit spolu s dětmi v předvánočním čase. Zkuste třeba koule z nití a kartónů nebo vánoční řetězy. I slaměné ozdoby vypadají na stromku krásně, a přitom vás nepřijdou draho. Naprosto jedinečný pak bude váš vánoční stromeček s ozdobami z recyklovaného materiálu.

Nakupujte chytře

Na Vánoce se stoly prohýbají pod množstvím jídla a často spousta pochutin zbyde a vyhazuje se. O Vánocích se určitě nebojte ochutnat nějakou delikatesu a užijte si sváteční pokrmy, ale i když jsou obchody plné lákavého zboží, nakupujte s rozvahou. Dopředu si udělejte seznam co chcete který den vařit, ať nekoupíte všeho příliš mnoho a pak se jídlo v lednici nekazí.

pečená červená řepa je lahodná, dietní a zdravá Červená řepa Zdroj: Shutetrstock.com / istetiana

Přestože na vánoční stůl míří tradiční i exotická jídla, svoje místo si tam mohou najít i levnější suroviny, které mezi svátky odlehčí vašemu zažívacímu traktu i peněžence. Dejte šanci červené řepě nebo zkuste uvařit z luštěnin. Stejně tak zvažte, kolik cukroví jste schopni sníst. Upečte třeba jen každému členu rodiny jeho oblíbený druh, který zmizí rychle a nezbyde.

Akční letáky