23. 9. 2009

Podzimní péče o trávník

Dokonalý trávník je chloubou a snem mnohých majitelů zahrad. Jenže aby se opravdu podobal hustému koberci, potřebuje mnoho péče. Na jaře a v létě především sekání, zavlažování a výživu. Na podzim se jeho potřeby mění – jak se o něj tedy starat, když se babí léto pomalu mění v podzim?

Pokud toužíte po krásném trávníku, je předně rozumné jeho plochu omezit  půdopokryvnými rostlinami a přírodní dlažbou, na nepoužívaných místech i květinovou loukou nebo výsadbou keřů. Klasický trávník je totiž velmi náročný na práci i energii. Menší ploše pak můžete věnovat patřičnou péči.  Na podzim je důležité především včasné shrabání spadaného listí a příprava na zimu pomocí vhodného hnojení, provzdušnění a umírněného sečení. Je také ideální čas k opravě poškozených míst.

hrabání listí na podzim 

Proč hrabat listí?

i

Se slabou vrstvou listí si poradí i sekačka zároveň při sekání trávy. Směs ze sběrného koše, rozmělněná tráva a listí, je i pro kompost ideální.

Ne vždy je pečlivé hrabání listí přínosem – například na okrasných cibulovinách i dalších trvalkách, jako jsou kapradiny,  je lepší jeho vrstvu nechat. Vytvoří přirozenou ochranu přes zimu. Ale na trávníku se pod příkrovem listí již za několik dní vytváří příliš vlhké a temné prostředí, které pěstěným trávám nesvědčí. Listí proto odstraňujte pravidelně. Na kompostu poslouží jako dobrý základ pro levné a ekologické hnojivo, které živiny do zahrady zase vrátí. Můžete si založit i speciální kompost z listí.

Jak sekat trávník na podzim?

Tráva nyní roste pomaleji, ale stále. Růst zcela ustává teprve až teploty klesnou pod 7°C. 

  • Dokud roste, je třeba ji sekat, ale méně často – nejvýše jednou za týden či dva.
  • Nůž sekačky nastavte tak, aby tráva zůstala vysoká nejméně 4cm. Nižší porost by byl náchylnější k poškození zimou.

Na provzdušnění stačí vidle

Sešlapáváním během sezóny se půda pod trávníkem stává hutnější, což ale travám neprospívá – pokud mají kořeny nedostatek vzduchu, mohou živořit až odumřít. K provzdušnění, které situaci napraví, slouží speciální aerifikátor s dutými bodci.

Dobře ale poslouží i obyčejné vidle: vpichujte je do hloubky 15 cm v rozestupech kolem 15 cm a vždy jimi mírně zakývejte. Takový postup přivede ke kořenům trav dostatek kyslíku.

podzimní trávník

Podzimní opravy

N podzim lze trávník i zakládat, i když jarní termín bývá vhodnější. Rozhodně ale na jaro nemusíte čekat s opravou poškozených, vypálených a jinak poničených míst, kde tráva zežloutla a uschla.

  • Nejprve trávu pečlivě odstraňte drátěnými hráběmi vřetně kořínků.
  • Rycími vidlemi místo nakypřete.
  • Půdu uhrabejte a osejte vhodnou travní směsí.
  • Nakonec zasypte tenkou vrstvičkou zeminy a mírně utlačte.
  • Za suchého počasí osetá místa zalévejte.

Hnojení na míru

Na podzim je potřeba hnojit jiným druhem hnojiva, nežli na jaře a v létě. Zatímco v sezóně trávníku svědčí výživa s vysokým podílem dusíku, který dává trávě sílu k bujnému růstu, na podzim je takováto stimulace nežádoucí. Trávník se totiž musí připravit na zimu. K tomu slouží speciální podzimní hnojiva s vyšším obsahem draslíku, který je před zimou prospěšný pro všechny rostliny.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

černající plíseň na kořenech trávníku

(VWPsQNuG7%njFm4Umbm~g), 5. 10. 2009, 16:20

Objevila se mi u kořene trávníku černá plíseň poradíte mi jak na ni. Děkuji

RE: černající plíseň na kořenech trávníku

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 6. 10. 2009, 20:06

Pokud jsou báze trav hnědočerné a lze je poměrně snadno vytáhnout ze země, mohlo by se jednat o napadení houbou Pythium. Daří se jí při vysoké vzdušné vlhkosti. Pomáhá snížit pH půdy, trávník provzdušnit, odstraňovat starou plsť, nehnojit nyní dusíkatými hnojivy a dbát na dostatek draslíku. Pokud je napadení velké a chcete situaci řešit radikálně, můžete trávník ošetřit fungicidním přípravkem. Na tento druh účinkuje přípravek Metalaxyl M, Azoxystrobin, Chloroneb. Obvykle však postačí vhodná péče o trávník a houba časem sama vymizí.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS