Pěstování rostlin v zimní zahradě
12. 10. 2018

Pěstování rostlin v zimní zahradě

Zimní zahrada propojuje dům s okolím a poskytuje mnoho světla – nám i rostlinám. Právě zeleň promění zimní zahradu ve skutečnou oázu. Jaké rostliny vybrat? Záleží na vytápění i vzdušné vlhkosti prostoru.

Zimní zahrada, která je vytápěná na běžnou pokojovou teplotu, je ideálním místem pro tropické pokojové rostliny. Pokud je od ostatních prostor oddělená, lze v ní snadno udržovat i vysokou vlhkost vzduchu – pak poskytuje ideální podmínky i pro náročnější rostliny. Pokud je propojená se zbytkem domu, musíme počítat s nižší vzdušnou vlhkostí.

Teprve rostliny promění zimní zahradu v oázu

Zimní zahrada, která není vytápěná, ale pouze temperovaná a v níž se tudíž zimní teploty pohybují vždy nad nulou, ale pod běžnou pokojovou teplotou, je ideálním útočištěm pro přenosné subtropické a mediteránní rostliny. V dobře větraném prostoru mohou zůstat i přes léto.

Vysoká teplota i vlhkost vzduchu

V podmínkách, které poskytují vytápěné oddělené prostory, můžeme kromě všech běžných pokojových rostlin pěstovat i kapradiny, jako je ledviník či parožnatky, orchideje, araukárie, tillandsie, banánovníky, fíkusy, bambusy a další rostliny vyžadující vlhký vzduch. Zelení bujně zarostlá si vlhké klima udržuje sama, ale než se rostliny rozrostou, je dobré jim pomoci zvlhčovačem či mlhovací fontánkou. Mnohé z těchto rostlin by nižší vzdušnou vlhkost přezily, ale teprve díky ní (spolu s dostatkem tepla, světla a živin) naplno rozvinou svou krásu.

Araukáriím svědčí vyšší vlhkost vzduchu

Vysoká teplota a nižší vlhkost vzduchu

Tento typ zimní zahrady neposkytuje vlhké klima, ale oproti ostatním prostorám má pro rostliny ohromnou výhodu – poskytuje jim více světla. A také prostoru – nemusí se všechny tísnit u okna, můžeme je rozestavit od vyšších po nižší a vytvořit bujnou džungli, která bude čistit vzduch v celém domě. Pěstovat zde můžeme potos, zelenec, žumen, dracény, šáchor, monsteru, filodendron, kaláteu, kořenokvětku a řadu dalších.  

Citróník zimu přečká nejraději na bezmrazém, světlé, ale chladném místě

Nižší teplota a průměrná či vyšší vlhkost vzduchu

Tyto prostor mohou zdobit květiny, pro které v běžných teplých prostorách jen obtížně hledáme vhodné místo. Křehké bramboříky, okouzlující kamélie či nádherně vonící věncovce zde pokvetou celou zimu. Středozemní rostliny, které vyžadují zimní odpočinek v chladu, ale nejsou odolné vůči silnějším mrazům, zde mohou přezimovat. Zimní zahradu zkrášlí a na jaře pak budou v nejlepší kondici. Patří mezi ně například myrta, vavřín, rozmarýn, fíkovník, granátovník, olivovník a citrusy.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestmínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS