obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Čas posledních podzimních výsadeb: stromy, keře, jarní květiny

Výsadba dřevin je vklad, který se vám mnohonásobně vrátí v podobě krásné, přívětivé zahrady, sladké zdravé úrody i blahodárného stínu. Také cibulky jarních květin ještě můžete svěřit půdě.

Dřeviny, duše i tvář zahrady

V první polovině měsíce ještě můžete vysazovat opadavé dřeviny včetně užitečných i krásných ovocných stromů, které by na žádné zahradě neměly chybět, a také růží. Můžete vysazovat růže záhonové i nenáročné sadové růže, zkrášlit pergolu nebo dům růžemi popínavými, využít odolné půdopokryvné růže, nebo pěstovat růže dužnoplodé, které plodí obří, chutné a zdravé šípky. Užitek, zkrášlení zahrady i větší soukromí přinesou i keře, jako je rakytník, muchovník, aronie, hloh, dřín, trnka a další.

Rakytník zahradu ozdobí a jeho plody jsou léčivé Rakytník zahradu ozdobí a jeho plody jsou léčivé Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Cibulky na poslední chvíli

Některým jarním cibulovinám pozdní sázení přímo svědčí – například narcisům, které pak nenapadají houbové choroby. Bez problémů stihnou zakořenit i modřence a kosatce. Počátkem měsíce však můžete vysadit i jiné druhy, pokud jste to nestihli v říjnu. Je třeba důsledně dodržovat dostatečnou hloubku – vrstva půdy cibulky chrání proti mrazu, povrch záhonu mulčovat. Pokud sázíte do louky, můžete nahrnout vrstvu listí), díky čemuž půda ani po příchodu mrazů rychle nepromrzne a rostliny budou mít delší čas na zakořenění. Více o výsadbě cibulovin.

Také záhony česneku můžete v první polovině měsíce ještě založit.  

Akční letáky