obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zahradničení podle Luny v prvním únorovém týdnu

Dorůstající Měsíc prochází znamením Blíženců, Raka a Lva. A v sobotu nastává úplněk, zásadní moment pro každého, kdo zahradničí v souladu s rytmem Měsíce. Nejlepší den pro výsevy se blíží!

V pondělí a úterý prochází přibývající měsíc znamením Blíženců, kteří posilují především květy rostlin. Péči dnes ocení rostliny okrasné květem – v pokojích může kvést ibišek, orchidej, kolopejka, vánoční hvězda, africká fialka, anthurium, gloxinie,brambořík. Dokonce i na zahradě již mohou kvést otužilé rostliny, jako je vilín, jasmín nahokvětý, a když počasí dovolí, postupně i čemeřice a vřesovec. Prospěje jim zálivka a za silných mrazů i ochrana, v noci například netkanou textilií. Pro předpěstování sazeniček můžete vysévat první letničky, jako jsou lobelky nebo petúnie.

Na slunci jasmín nahokvětý bujně roste jasmín nahokvětý Zdroj: Shutterstock.com / Olga Koroleva

Zelené listy nejen za oknem

Ve středu a ve čtvrtek  prochází dorůstající Měsíc znamením Raka. Živlem dne je voda, energie je pasivní, ženská a posiluje především listy rostlin. Rak je velmi plodné znamení, které intenzivně podporuje růst listů. Den Raka při dorůstajícím měsíci je ideální pro výsev a výsadbu listové zeleniny a bylinek. Již nyní si za oknem můžete předpěstovat sadbu raného salátu a aromatických bylinek. Pokud to počasí dovolí, lze již vysít do pařeniště nebo skleníku ředkvičky a salát, otužilý kozlíček polníček či šruchu zelnou. Péči ocení také pokojové rostliny okrasné listem – listy palem, begónií, krotonu, kapradin, monstery a mnoha dalších druhů jsou skutečným skvostem. Prospěje jim zálivka, rosení, jemné očištění.

obrázek z archivu ireceptar.cz Nastává čas výsevů Zdroj: Shutterstock.com / Syda Productions

Úplňkové výsevy

V pátek a v sobotu prochází Měsíc znamením Lva. A v sobotu nastává zároveň úplněk, nejlepší den z celého měsíce pro setí. Lev posiluje především plody rostlin. Můžete vysít papriky, peruánské mochyně, lilky, měsíční jahody, ačokču, anonu i raná skleníková rajčata. Lev je obzvláště vhodné znamení pro výsev nejen plodonosných, ale i teplomilných rostlin, což výše uvedené druhy splňují rovněž. Pro předpěstování si připravte vhodné podmínky – prostor na jižním okenním parapetu, případně přisvěcování zářivkou s denním spektrem. Ideální čas pro výsev je kolem východu a západu měsíce.

V neděli počne Měsíc pomalu ubývat, prochází znamením Panny. Ta nám také dává sílu k veškerým namáhavým pracem vyžadujícím trpělivost, což ještě posiluje působení ubývajícího měsíce. Je den vhodný pro řízkování i přesazování pokojových rostlin.

Akční letáky