Bylinky pomáhají při nachlazení, chřipce i únavě
22. 11. 2010

Bylinky pomáhají při nachlazení, chřipce i únavě

Podzim je obdobím, kdy se nachlazení, bolest v krku či rýma vyhne málokomu. Obtíže se často opakují, přichází únava… Jak můžete posílit svou obranyschopnost pomocí přírodních prostředků? A které bylinky jsou při nachlazení nejlepším pomocníkem?

Léčivé rostliny lidé používají odedávna. Jejich znalost byla vždy velmi cenná, naši dávní předci získávali zkušenosti i cestou omylů. Účinnost mnoha druhů však potvrdily i moderní výzkumy, dnes známe látky, které obsahují a jejich přesné působení. (Rostliny jsou tak složité, že ani tyto poznatky ještě nejsou komplexní).

Při méně závažných onemocněních,  jako jsou podzimní nachlazení, mohou být léčivé rostliny ideální pomocí – levnou, lahodnou, mírně působící, ale účinnou. Přírodní prostředky mohou i výrazně zvyšovat obranyschopnost organismu, odstraňovat únavu, působit jako přírodní antibiotika. Jako vitamínová chutná prevence pro podzimní a zimní dny je nepřekonatelný šípkový čaj.

Spolehliví bacilobijci

Cibule, česnek i křen byly odedávna prostředky proti nemocem a pro posílení těla. Moderní výzkumy daly našim předkům zapravdu. Tato zelenina obsahuje sirné sloučeniny a další dezinfekčně působící látky, které lze bez nadsázky nazvat přírodními antibiotiky.  Narozdíl od nich však nemají žádné vedlejší účinky, jako je likvidace přirozené a prospěšné střevní mikroflory. Jsou bohaté i na vitamín C a další důležité látky, mají i řadu dalších prospěšných účinků, česnek například pomáhá snižovat krevní tlak

Nejúčinnější jsou tyto elixíry v čerstvém stavu. Jablkový křen, česnečka, tvarohová pomazánka s čerstvě utřeným česnekem či syrová cibule v salátech jsou proto pochoutkou i lékem v jednom!

Základ je silná imunita

i

Nejúčinnější jsou kapky, tinktura,  z čerstvé šťávy, které můžete zakoupit, nebo si je připravit z echinacey vypěstované na zahradě.  

Osvědčená rostlina prokazatelně podporující imunitní systém - třapatka (Echinacea).  Podporuje množení a aktivitu bílých krvinek, které nás chrání před původci infekcí.

Její okamžitý účinek je však poměrně krátký – proto ač je preventivní užívání tinktury vhodné v dávkách kolem 20 kapek třikrát denně, pokud právě propuká nachlazení, bolení v krku a další obtíže, pomůže kůra intenzivnější:

  • Ihned si dopřejte 50 kapek a posléze užívejte každou hodinu 10 kapek, po dobu dvou až tří dnů, až do vymizení potíží.
  • Čím dříve po tinktuře sáhnete, tím větší je šance propukající onemocnění zcela zastavit. Ale i pokud se to nepodaří, má užívání echinacey velmi kladný efekt – zkracuje dobu onemocnění, zmírňuje jeho průběh a zahraňuje recidivám.  

Přírodní látky podporující imunitní systém v optimální funkci obsahuje i hlíva ústřičná.

  • Betaglukany a další cenné složky této houby mají všestranný příznivý vliv na zdraví.
  • Kromě zvýšení obranyschopnosti pomáhají při alergiích a jsou prevencí proti řadě civilizačních chorob.
  • Hlívu můžete užívat čerstvou, sušenou či v tobolkách, v prodeji jsou i samotné  izolované glukany.

Za velmi cenný přírodní biostimulátor je považován i rakytník řešetlákový. Jeho plody jsou velmi bohaté na vitamíny, minerály, enzymy a další prospěšné složky.

Ke zvýšení obranyschopnosti přispívá i saunování, otužování a přiměřený pohyb. 

Jak zachovat přírodní vitamíny

i

Dodržovat zásadu zdravého jídelníčku, kde by se mělo objevit alespoň pět porcí ovoce a zeleniny v průběhu dne, se vyplatí.

Aby byl organismus odolný vůči podzimním nemocem, musí mít také dostatek všech vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Tělo by je mělo dostávat často v malých dávkách, protože mnohé z nich nedovede dlouhodobě skladovat.

Je známé, že přírodní komplex v potravinách je účinnější, nežli vitamíny v tabletách. Pozor ale na to, že při skladování se obsah mnohých cenných látek výrazně snižuje. Vlastní zeleninu proto skladujte v co nejlepších podmínkách. U kupované bohužel dobu v dozrávárnách a skladech neovlivníte.  Prokazatelně vyšší nutriční hodnotu má ekologicky pěstované ovoce a zelenina.

V zátěžovém období se pak navíc mohou hodit i doplňky stravy – odolnost proti virům a dalším patogenům například zvyšuje selen, kterého je u nás výrazný nedostatek v půdě, a tedy i v ovoci a zelenině. (Ve Skandinávii se proto již přidává do umělých hnojiv, a to s dobrým výsledkem).

  • Z přípravků, kterých je na trhu velký výběr, volte vždy organicky vázaný selen, který tělo beze zbytku využije.
  • Zrovna tak prospěšný je minerál zinek, jehož obsah v ovoci za posledních 20 let také bohužel výrazně klesnul.

Pokud zeleninu tepelně upravíte, samozřejmě část vitamínů ztratí. Podle nejnovějších výzkumů se ale například vitamín C nejvíce degraduje při teplotě kolem 70°a 80°, zatímco rychlý var přečká lépe. Proto je dobré vkládat zeleninu do vroucí vody, nikoli do studené a přivádět jí pomalu k varu.

Podzimní únava a vyčerpání?

Spolu se zkracujícími se dny na mnoho lidí padá únava a špatná nálada. Překonat toto náročné období vám pomohou léčivé rostliny patřící do skupiny adaptogenů.

  • Činí organismus odolnější vůči stresu a chrání jej před jeho negativními účinky.
  • Podporují vitalitu, fyzickou i psychickou výkonnost, aniž by byly návykové nebo působily pouze dočasně, jako například kofein obsažený v kávě a čaji.

Tradiční a již tisíce let užívanou rostlinou je v tomto ohledu žen-šen. Velmi dobré účinky má však také rhodiola, eleuterokok, parcha saflorová či jiaogulan, takzvaný pětilistý žen-šen.

Náladu vám může zlepšit třezalka tečkovaná, která působí jako mírné antidepresivum, aniž by zároveň měla tlumivé účinky.

Autor Jana Bucharová.

Klíčová slova

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Pastilky herbalmed

(Klárka), 10. 3. 2017, 09:21

Supr článek! Bylinky jsou nejlepší, proto když mám rýmu si vezmu pastilky herbalmed s eukalyptem a mátou, jsou z 20ti bylin, přírodní a vždycky se mi po nic uleví.

prevence

(Dena), 14. 9. 2015, 12:15

Bylinkové čaje mám moc ráda...lipový, černý bez, echinaceu...ráno si uvařím do termosky a piju celý den.

RE: prevence

(VWPsQNuR4gntUZ4Vj7aPZYTw), 22. 10. 2015, 12:03

Taky šípkový čaj a zázvor jsou na nachlazení super.
Na rýmu je nejlepší mořská voda, tu dávám i miminku, dají se koupit kapičky, které můžou miminka hned od narození.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS