obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zeleninové záhony v listopadu: Sklizeň ani setba nekončí

Plodová zelenina je snědená, zamražená, naložená či uložená. Kořenovou však můžete sklízet i v průběhu listopadu. A další otužilé druhy lze již v tomto měsíci vysít – na jaře budou mít náskok.

Mnohá kořenová zelenina nabízí průběžnou sklizeň – čerstvou ji můžete ze záhonů na stůl nosit v průběhu podzimu i zimy.  Mrkev, černý kořen i pastinák vydrží na záhonech i do jara, pokud je při holomrazech pokryjete slámou. Ozimou a růžičkovou kapustu, pór, kozlíček polníček, špenát, kadeřávek a další přezimující zeleninu můžete překrýt netkanou bílou textilií a v průběhu zimy podle potřeby sklízet. Před příchodem mrazů ji důkladně zalijte – stejně jako stálezelené dřeviny, i ona může v zimě trpět žízní.

Sláma chrání půdu i zeleninuSláma chrání půdu i zeleninuAutor: Archiv ireceptar.cz

Stěhování zeleniny do tepla

I pekingské zelí a salát snese mráz, ale ne silný a dlouhotrvající. Pokud tuto zeleninu nespotřebujete včas, můžete ji i s kořenovým balem přemístit do pařeniště nebo skleníku, stejně jako kedlubny, endivii či hlávkovou kapustu. Můžete také vyrýt trsy bylinek pro zimní rychlení. Oblíbenou zimní pochoutkou jsou také rychlené čekankové puky.

 

V listopadu můžete sít zeleninu pro jaroV listopadu můžete sít zeleninu pro jaroAutor: Archiv ireceptar.cz

Co vysít v listopadu?

Do záhonů s kvalitní půdou můžeme v listopadu vysít ranou karotku, kořenovou i naťovou petržel, ředkvičky, salát i cibuli. Jarní sklizeň bude mít náskok, zvláště pokud ji přikryjeme bílou netkanou textilií.  Výhodné je setí do rýh, které zadržují vlhkost a vrstva půdy semínka ochrání před výkyvy teplot. Mezi řádky naklaďte mulč, který chrání půdu a brání růstu plevelům.

Akční letáky