Katalpa s velkými listy a vonnými květy, strom z elfích hájů
12. 4. 2016

Katalpa s velkými listy a vonnými květy, strom z elfích hájů

Má veliké listy, krásně kvete a voní, zajímavé jsou i její plody. Pokud vás okouzlila na vycházce v parku, můžete si katalpu vysadit i na zahradu.

U nás se daří pouze druhu Catalpa bignonioides, který pochází z jihu severoamerického kontinentu. Ostatní druhy jsou původem tropické – u nás mají pro život málo tepla a slunce. Stromy velice dobře snášejí znečištěné ovzduší a představují proto ideální dřevinu i do měst.

Pomalý růst dlouhověkého stromu

Mnozí se obávají, aby jim katalpa brzy nepřerostla přes hlavu a nezastínila celou zahradu. Strom ale roste pomalu, v deseti letech bývá vysoký pouze 2–3 metry, ve dvaceti kolem pěti metrů. Katalpa je dlouhověká a po mnoha letech může být i dvacet metrů vysoká; takové mohutnosti se ovšem dočkají až naši vnuci.

katalpa (Catalpa bignonioides)

Vonné květy a dekorativní plody

Bílé, žluté nebo purpurově kropenaté okvětní lístky zdobí květy, které rostou – podobně jako u kaštanů – v pyramidálním hroznu velkém kolem 20 cm. Na rozdíl od kaštanů ovšem katalpa kvete až v pozdním létě, v červnu a červenci. Ani po odkvětu kuriozity nekončí, neboť květy vystřídají tobolky dlouhé až 45 cm, které šikovní pěstitelé uvítají jako zajímavou dekoraci pro suché vazby. Ale pozor, pokud lusk rozlomíme, zjistíme, že poněkud páchne. Právě podle plodů se někdy katalpy nazývají indiánská fazole. Suché lusky vydrží na stromech až do příštího jara. U jednotlivých kultivarů je velikost plodů i květů různá.

květenství katalpy

Zakrslý kultivar pro menší zahrady

Pokud se nám katalpa líbí, ale máme menší zahradu, můžeme zvolit zakrslý kultivar Nana. Zapěstovaný stromek je dražší, stojí kolem 2000 korun, ale investice se vyplatí, neboť získáme strom, pod kterým můžeme volně projít, protože koruna přibývá jen vzhůru, a to nijak závratnou rychlostí: za rok zhruba 10 cm. (Velké varianty katalpy lze koupit asi za 200 Kč.) Nana má ovšem jednu nevýhodu – nekvete. Koupit můžeme i katalpu upravenou jako vícekmen, takže vypadá jako malý keř.

Chorobami katalpa netrpí

Na rozdíl od kaštanů a javorů, které v poslední době decimuje klíněnka jírovcová či jiné choroby, není u nás zatím známý škůdce, který by ničil katalpy.

katalpa u jezírka

Pokud zjistíme, že zeleň listů tohoto stromu poněkud bledne, ozdravíme ji síranem hořečnatým buď postřikem na list, nebo přípravek rozpustíme do zálivky. Někdy stačí síranem jen pocukrovat plochu kolem stromu, což umožní rostlině lépe přijímat prvky z půdy.

Řezem lze určit výšku i prostor pod korunou

Katalpy jsou stromy mohutné, chceme-li mít ozdobu zahrady menší, je nutné „držet je na uzdě“ řezem. Odborníci doporučují stromy řezat na jaře před rašením. Řezem udržujeme výšku stromu ve velikosti zhruba dvou metrů. Řezem rovněž upravujeme větve stromu, které se bez zásahu sklánějí až k zemi. Spodní větve proto postupně odřezáváme, aby ve stínu pod stromem zbylo místo třeba na lavičku.

Autor Hana Kováříková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS