Pěstování voňavé, krásné a užitečné levandule
11. 6. 2014

Pěstování voňavé, krásné a užitečné levandule

Svěží vůně jejích květů okouzlí každého. Keříky s modrými, vzácněji i růžovými či bílými klásky květů jsou půvabné. Levandule je mrazuvzdorná, můžete ji pěstovat venku i v nádobách, v mnoha druzích a varietách.

Levandule se stala synonymem vůně. Ve světě se pěstuje na tisících hektarů, především pro bohatství silic, jejichž extrakcí je získávána důležitá látka pro kosmetický průmysl. Levandule je ale i krásná bylinka do zahrady. Vůně a barva tmavomodrých květů v kontrastu se stříbrnými listy budou její ozdobou. Právě takovou kombinací je nová odrůda levandule lékařské Munstead blue. Její keříky jsou doslova obaleny velkými tmavěmodrými květy na kratších stopkách. Již zdálky zaujme kontrast stříbřitých listů a tmavých květů. Rostlina vyniká výrazným a vyváženým aroma.

levandulePěstování levandule ze semene

Semenáčky levandule rostou pomalu. Pokud chceme docílit kvetení už v prvním roce, musíme ji vysévat již v lednu. Vhodnější je ale počkat na lepší podmínky do března až dubna a oželet květy v prvním roce.

  • Pomalu klíčící semena necháme v klíční misce 10 dní při pokojové teplotě.
  • Pak je umístíme do lednice nebo ven do teploty kolem 5 °C. Nízká teplota pomáhá odbourat inhibiční látky v semenu a zajistí rychlejší vzejití.

Keříky uchová stále krásné pravidelný řez

Aby keříky levandule nepřerostly, seřízneme je několik týdnů po odkvětu přibližně o třetinu. Do prvních mrazů znovu obrazí a zachovají si kompaktní tvar.

Využití vonných kvítků

Květy levandule jsou nejen krásné a voňavé, ale jsou i jedlé. Můžeme je využít do ovocných salátů, přidat jako vonnou přísadu do míchaných nápojů nebo je zapéci do perníku. Sušené květy můžeme použít i do bylinných čajových směsí.

levandule

Autor Peter Gajdoštin.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Levandule odpuzovač molů

(Renáta), 19. 8. 2016, 14:58

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nevíte, zda levandule odpuzuje i moučné moly. Děkuji

Levandule

(t8EDRYSSknoC1YsVVt%), 28. 7. 2016, 17:14

http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/pestovani-vonave-krasne-a-uzitecne-levandule/
to je odkaz na pěstování levandule
jinak se po odkvětu seřezává ta odkvetlá část rostliny, aby netvořila semena a hlavní seřezání se provádí na jaře - viz odkaz
http://www.veselazahrada.cz/content/view/164/27/
Taky mám levanduli na zahrádce a nechala jsem ji letos včelkám. Přesto jsem si pár stonků v květu ostříhala a nasušila.

dotaz

(Pavlína), 28. 7. 2016, 16:57

Dobrý den, letos jsem levanduli nechala pro včelky a teď už je taková vysušená. Co s ní mám teď udělat? mám jí ostříhat a nebo nechat být? Jsem levandulový začátečník =)

Levandule

(Lucie), 17. 7. 2016, 09:57

Dobrý den, chtěla bych se informovat. Dostala jsem levandule,které jsem dala v kuchyni na parapet (proniká před den mnoho slunečního svitu),ale bohužel se mi zdá,se je zvadlá,suchá. Zalívám skoro každý den a to se do půl hodinky levandulka vzpamatuje,stonky jsou zelenejsi,kvety fialovejsi a vse krasne kouka vzhuru. Prosim poradite mi? Dekuji Vam,Lucie (foto posilam)

RE: Levandule

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 17. 7. 2016, 14:28

Dobrý den, vzhledem k tomu, že ji zaléváte denně, bych tipovala na přelití, které může paradoxně působit jako usychání, kořeny se dusí...i když obživnutí po zálivce tomu nenasvědčuje. Zkusila bych ji na vašem místě přesadit, na dno květináče vložit silnou vrstvu drenáže (hrubý písek, perlit) a jako substrát použít kompost s pískem, nebo prodávaný substrát pro bylinky. A především přesadit do květináče s podmiskou, kam bude moci odtékat přebytečná voda. Pokud zaléváte denně, obvykle stačí jen malá troška vody, pokud levandule nestojí skutečně na výhni – což za oknem nebývá. Přesazení ji může pomoci i proto, že takto zasazené a prodávané levandule někdy neprospívají, ať se o ně staráte sebelépe. A pokud byste ji mohla dát na balkón nebo alespoň k otevřenému oknu, čerstvý vzduch jí prospěje. Hodně štěstí :-)

dotaz

(VWPsQNuAc8AkQNs6JyvjFo), 19. 3. 2016, 19:58

dobry den mam sazenice levandule kdy ji mohu vysadit ven na zahon dekuji

RE: dotaz

(Daniela), 29. 4. 2016, 08:12

Sazenice je nejlepší vysazovat až po 15.květnu po třech zmrzlých :)

levandule přerůstá

(VvdjcKj_18AjEKE6jXmdf9e), 30. 1. 2016, 12:55

Dobrý den
Vypěstoval jsem si levanduli ze semene a sazeničku umístil na slunné místo. Po dvě léta mám stejná problém. Keříky jsou poměrně řídké a větve neudrží ani svou váhu a plazí se po zemi. Na jaře rostou větve vzpřímeně ale pak se s narůstající délkou začnou pokládat až si úplně lehne a květ se valí na zemi. Květů je velice málo (4-6 na keřík). Můžete někdo poradit proč mám takovou plazivku? Děkuji

RE: levandule přerůstá

(edita), 21. 7. 2016, 14:21

Napada me strihani - strihate ji? mohlo by to byt nedostatecnym strihanim.... nebo malo slubnicka, moc vody....

sklizeň

(VWPsQNu~bkFuRYSSZ8twRb4Vj7aPZYTw), 21. 7. 2015, 19:37

V kterou dobu levanduli ostrihahat a jak susit?mam totiž velkou úrodu.děkuji.gurska

RE: sklizeň

(edita), 21. 7. 2016, 14:18

strihate ji? Levanduli je treba zastrihovat, mohlo by to byt tim....

RE: sklizeň

(edita), 21. 7. 2016, 14:21

pardon, to melo byt k prispevku vyse :-)

RE: sklizeň

(Jiřka), 21. 7. 2015, 22:05

V této době už bude hodně rozkvetlá, má se stříhat s napůl rozkvetlýmy květy, do svazku zavěsit v temnu (aby nestratila barvu) a na místo, kde se hýbe vzduch.
Já jsem jí letos nechala pro včelky :-)
Levandule mě také moc voní a také i šanta kočičí (má specifickou vůni). Pak na té zahrádce vypadám že "fetuju" :-)

orchidea nekvete

(VWPsQNuKWgqBRYSSj8FCZ.9d7bm~eYSx47bO), 23. 5. 2015, 16:01

Dobrý den, dostala jsem krásnou orchidej s růžovými květy, tu větší, po odkvětu jsem ji přesadila, listy rostou, ale nekvete.Prosím poraďte,děkuji.

levandule nekvete

(q8Ey9-5nW7a-r3jjW7a-u7l6jWmKD9enVvbjcL), 10. 9. 2014, 19:59

Dobrý den, v květnu jsem zakoupila dva kopečky levandule, zasadila jsem je do truhlíku a dala na parapet balkonu, kde je slunce od rána do pozdního odpoledne (orientace na jih). Bohužel je v tom nějaká zrada, měla asi deset kvítků z doby, kdy jsem ji koupila, a když odkvetly (samozřejmě jsem je po odkvětu ostříhala), na další už vůbec nenasadila. Dávala jsem si pozor na zálivku a pořád jsem čekala, a pořád marně. Co mám udělat, aby se jí napřesrok dařilo?

Páchnnoucí levandule ?

(q8AkQMQbWgFuR), 23. 6. 2014, 22:20

Najde se, prosím, někdo, komu levandule páchne, tak, jako mě ? Mám na okraji zahrádky při cestičce levanduli lékařskou, jsem nešťastná, když o ni zavadím a ona se "rozvoní", chce se mi omdlít-slušně řečeno. Už bych ji vyhodila, ale dcera ji miluje a má ráda sušenou v tzv. snopkách. Jsou to galeje, když ji stříhám a svazuji, je mi vážně špatně. Všechny levandule voní stejně? Jsem vadná? Nedovedu si představit, že bych si ji zavřela do skříně, jako naše babičky. Je to trapné, nebo normální?

RE: Páchnnoucí levandule ?

(Jája), 6. 11. 2014, 09:32

Lidem s nízkým tlakem obvykle levandule nevoní, je to zvláštní, ale je to asi tak, už jsem několik takových potkala. Sama mám taky nižší tlak a dříve mi taky moc nevoněla, teď už jsem si na ni zvykla, ale že by to byla moje nejoblíbenější vůně, to zrovna ne :)

RE: Páchnnoucí levandule ?

(VWPsQNuJ-fnxRYTuVVSsQNu), 21. 7. 2014, 19:02

Může to být tím, že třeba éterický olej z levandule snižuje krevní tlak, kdo má nízký tlak, může mu být vůně nepříjemná, tělo většinou ví, co mu dělá dobře.

RE: Páchnnoucí levandule ?

(q8AkQMQbWgFuR), 21. 7. 2014, 21:40

Dobrý večer, díky za odpověď. To mě nenapadlo, mám vážně od mala nízký tlak. Poptám se v bylinkářství u léčitele. Před pár dny jsem ji stříhala - to bylo něco:-))(

RE: Páchnnoucí levandule ?

(VWPsQNuRZ.AjeO41idm~eYSx47bO), 30. 6. 2014, 17:13

Kdo je normální a nenormální? Vadná jistě nejste,ale slyším o takovém odporu k vůni,ve Vašem případe"vůni" levandule poprvé,prostě ji nemáte ráda.Já tuto rostlinu naopak miluju,stejně jako jiné vůně středomoří. Tak se jí potvoře vyhýbejte,ale neničte,když ji dcera má ráda,mějte krásné této(s vůní levandule).

přezimování

(VWPsQNuNVvcjLlhcflm~eYSx47bO), 7. 11. 2013, 10:28

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jestli mám na zimu přikrývat levanduli třeba chvojím, aby mi nezmrzla, mám již druhý rok v zemi, jenže si nepamatuju, jestli jsem loni přikrývala nebo ne :o(
díky za odpověĎ

přezimování

(VWPsQNuNVvcjLlhcflm~eYSx47bO), 7. 11. 2013, 10:28

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jestli mám na zimu přikrývat levanduli třeba chvojím, aby mi nezmrzla, mám již druhý rok v zemi, jenže si nepamatuju, jestli jsem loni přikrývala nebo ne :o(
díky za odpověĎ

RE: přezimování

(Lída), 30. 6. 2014, 21:15

Je dost mrazuvzdorná, pokud bude zima jako letos, vůbec nemusíte přikrývat. V případě silných holomrazů jí nějaká ta peřinka prospěje, ale pozor, vzdušně a smírou, aby pod tím nehnila.

levandulová

(Magda), 7. 6. 2012, 18:39

já si levanduli pěstuji v truhlíku na
panelákovém parapetu,kupuji si tu s menším vzrůstem,a pak ji usuším a dávám do prádelníku a pod polštář,jsem silný migrenik a tato vůně jako jediná mi nevadí- na rozdíl třeba od máty a koření.

cerne listy

(Vendula), 13. 5. 2012, 20:55

Dobry den,take jsem nadsena fanynka levandule:)Chtela jsem se zeptat co jsem udelala spatne ,kdyz listky levandule cernaji?Prelila jsem ji?Dekuji za odpoved

Levandule - podzim, zima

(Honza), 10. 10. 2011, 21:46

Dobrý den,
na jaře jsem si koupil pár sazenic a přes léto keříčky pěkně zhoustly a rozrostly se (tak 35x35 cm a na výšku asi 30 cm). Letos samozřejmě ještě nekvetly. Rád bych se proto zeptal, zda-li se mají před mrazy nějak sestřihnout nebo zkrátka nechat keříčky tak jak jsou. Díky moc za odpověď :)

RE: Levandule - podzim, zima

(Franta), 14. 5. 2012, 10:17

sestřihnout je můžete už na podzim, ale ještě lepší je to na jaře (poku pak budete sklízet květy, je to zase jiná...)

Dotaz

(VWPsQNuBWgnjFm4Umbm~g), 28. 5. 2011, 16:17

Dnes jsem si zakoupila prý francouzskou levanduli(než jsem dojela domů, tak mě provoněla auto(.Dále jsem zakoupila sazenici v květináči-cca 20 ccm velkou.Mohu ji pěstovat na balkoně ?Jak se zalévá, já laik nevím ?Na zimu jí dám na chodbu v paneláku.

Levandule

(t8EDRYSSknoC1YsVVt%), 29. 4. 2011, 14:00

LEVANDULE - poprvé mě tato voňavá modrá bylinka oslovila před lety v Jižním Slovinsku, kde jsme byli na dovolené. Našla jsem v ní takové zalíbení, že při loučení s tamními obyvateli, při našem odjezdu, mi snad každý z nich přinesl svazeček rostlinky. Odvážela jsem si jí domů celý snop. Naučila jsem se z ní vařit čaj, který jsem úspěšně nabízela svým kamarádkám jako čaj na uklidnění a na dobré usínání. Rostlince propadly všechny moje kamarádky.
Později jsem levanduli spolu s dalšími bylinkami pěstovala na svojí zahrádce, o kterou jsem ale stěhováním přišla.
Letos mám zahrádku novou, tak budu shánět sazeničky. Snad seženu. A taky musím zjistit, jestli si bude levandule rozumět s půdou na zahrádce. Naši zahrádku máme totiž na půdě, která je vydolovaná z rybníka. Lidi tam pěstují všechno možné, to je fakt, ale půjde tam levandule? Lze ji případně něčím přihnojit?
Pokud si někdo tento článeček a můj dotaz přečte a odpoví mi, budu moc ráda. V tom případě moc děkuji za odpověď. Marta D.

Levandule grappenhall

(tbAuRYSSrkmMHYqT6hIjeN4sI), 21. 4. 2011, 13:56

Dobrý den, kopila jsem si levanduli s tím, že ji chci pěstovat v truhlíku na okně. Chci se zeptat na přezimování...mám jí dát do bytu nebo může zůstat za oknem a jestli jí mám nějak zakrývat, aby mi nenamrzla. Děkuji za odpověď.

RE: Levandule grappenhall

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 21. 4. 2011, 15:11

Levandule velmi dobře snáší mráz a na zahradě prakticky nikdy nevymrzá, je opravdu odolná. U truhlíku ale existuje nebezpečí, že kvůli malému objemu za dlouhotrvajících, silných mrazů celý promrzne, což by již mohlo rostlinu zahubit (zahradní půda promrzne na povrchu, ale v hloubce má levandule stále kořeny chráněné). Když promrzne celá nádoba i s kořeny, levandule uschne. Proto je dobré truhlík na zimu izolovat – ze stran i zespodu. Osvědčený je polystyren, bublinková fólie a další izolační materiály, které na vrchu můžete překrýt třeba jutou nebo rohoží, aby truhlík nepůsobil nevzhledně. Volnou půdu kolem rostliny můžete pokrýt třeba chvojím nebo slámou, aby byla proti promrznutí chráněná i shora. Rostlinu lze i svrchu překrýt bílou netkanou textilií, což ale není nutné a tuto „záclonku“ je třeba za teplejšího počasí odkrývat. Také platí, že čím větší nádoba, tím méně bude náchylná k promrznutí. Protože levandule neshazuje listy, bude potřebovat i v zimě zálivku, ale jen velmi mírnou. Pokud byste chtěla mít naprostou jistotu, že levandule nezmrzne, můžete ji dát na zimu i do bytu. Zkuste jí najít světlé, ale chladné místo, tak do 15°C, přezimování v chladu je pro ní přirozenější. Nebo domů můžete umístit alespoň v létě odebrané řízky, záložníky pro případ neúspěchu:)

levandule

(VWPsQNueWcnjFm4Umbm~g), 27. 11. 2010, 19:21

dobrý den,asi před 2týdny jsem si koupila rostlinku levandule ,odvezla jsem si ji ale chatu a dala na okno,ale manžel mi ji zavřel do chaty a zavřel okenice ,chci se zeptat stane se jí něco když bude několik dní ve tmě??,zpět se mi jet nechce máme to asi tak 60km.na chatu pojedem možná 13..Děkuji za odpověd

RE: levandule

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 28. 11. 2010, 19:12

Dobrý den, několik dní ve tmě rostlina přežije určitě, a i pokud se bude jednat o dva týdny, měla by to teoreticky vydržet, pokud byla v dobrém stavu. Samozřejmě jí to nijak neprospěje, nejen světlo, ale i pravidelné střídání světla a tmy je pro ni životně důležité. Ale při další dobré péči deficit dožene. Každá rostlina včetně levandule má zásobní látky, které použije, pokud se na delší dobu ocitne ve tmě. Může se ale stát, že se vytáhne do výšky ve snaze dosáhnout světla, a trochu vybledne. Na světle se její stav opět zlepší, případně jí můžete sestříhnout.

levandule

(ienx1Z4UH7a-r7jj-on), 14. 3. 2010, 22:11

Mozna nereknu zadnou novinku, ale kdyz ke kazde ruzi vysadime levanduli, budeme mit nejen pokochani pro oko, ale msice se ji vyhnou obloukem!
A jeste neco-nesouvisi to sice s levanduli, ale napadlo me to v souvislosti s temi msicemi: Nechcete-li pouzivat v skleniku pesticidy, vysadte tam tabak. Na maly sklenik staci jedna sazenice.

levandule

(alena), 13. 3. 2010, 09:35

také je dobré umístit sáček s levandulí mezi zásoby s moukou, protože i zde odpuzují moučné moly.

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS