Odkud a jak se mohou do lidského těla dostat škrkavky
7. 2. 2013

Odkud a jak se mohou do lidského těla dostat škrkavky

„Jeden známý, vegetarián, který si pěstuje vlastní zeleninu a ovoce, začal kašlat, dokonce i krev, až jsme si mysleli, že je to tuberkulóza. Na rentgenu plic však zjistili, že má v těle škrkavky!“ píše čtenář doktorovi Budovi.

„Docela se teď se ženou bojíme jezdit k nim na návštěvu, abychom nenakazili sebe a hlavně naše děti. Vůbec jsme nevěděli, že paraziti mohou způsobit takové problémy. Můžete nám poradit, jak se před nimi bránit a jak můžeme zjistit, zda už je také nemáme?“ ptá se čtenář MUDr. Otakara Budy. 

Jo, pane Jaroslave, škrkavky jsou na světě nejspíše déle než my, lidé, a zatím nemají důvod se ze světa vytratit. Najdete je u psů, koček, koní, ovcí, svou škrkavku mají opice a samozřejmě člověk.

Jmenuje se škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides) a je nejrozšířenějším střevním parazitem na světě. Počet nakažených je vyšší v hygienicky zaostalejších oblastech. Celosvětově se počet nakažených odhaduje na více než 1,4 miliardy osob. To svědčí o tom, že životní cyklus škrkavek je sice složitý, ale zároveň dost spolehlivý.

škrkavka ve střevě

Ze života škrkavek

K nákaze dochází po požití potravy kontaminované vajíčky škrkavky. Kde není kanalizace, kde se užívá lidských výkalů jako hnojiva na polích, tam je nákaza častější. Ve střevě vznikne z vajíčka larva, která projde střevní stěnou do cév a krevním oběhem se dostává do průdušek v plicích. To člověka dráždí ke kašli.

Škrkavka se dostává do průdušnice, vykašlává se do dutiny ústní, je spolknuta a putuje opět do střeva, kde dospívá. Ve střevě se posléze vyskytuje více červů najednou. Samičky kladou vajíčka, ta se dostávají se stolicí třeba na záhon zeleniny. Ve vajíčku se vyvine larva, někdo vajíčko pozře a kruh je uzavřen. Příznaky jste pozoroval u známého.

Diagnóza

Pro rozpoznání onemocnění je důležitý nález vajíček ve stolici pod mikroskopem. Pokud se ve stolici nemocného objeví červ, diagnóza je snadnější.

a škrkavky pod mikroskopem

Léčba

Naštěstí léčba není nijak složitá nebo drastická. Pokud selže, pak nejspíše proto, že nebyl dodržen správný epidemiologický postup. Je potřeba léčit všechny nakažené osoby v jedné lokalitě současně a dodržovat určitý hygienický režim jako prevenci proti opakování nákazy.

i

Nákaza nepřechází z člověka na člověka jinou než výše popsanou cestou. Jak se dostane vajíčko z trávy nebo zeleniny do zažívacího traktu hostitele, to je otázka osobní hygieny.

Rozhodující pro prevenci jsou běžná hygienická opatření. Ta nejsou otázkou výhradně zemí tzv. třetího světa. U nás může hygienický režim pokulhávat například tam, kde se používá suché WC a obsah fekální jímky se vylévá na louku nebo na pole, či se dokonce užívá k hnojení. Může to být zahrádkářská kolonie, záhony na chatě, příbytek napojený na žumpu.

škrkavka dětská

Naši předkové tuto činnost někdy humorně nazývali „medování“ a prováděli ji výhradně v zimě, kdy byla naděje, že obsah žumpy bude mrazem zbaven nebezpečí přenosu parazitů.  

Ještě jsem si vzpomněl na jedno úsloví: Když někdo nápadně pokašlával, říkalo se, že „bafá jako ovce“. No, a ovce bafávaly právě proto, že spásly trávu s výkaly plnými vajíček škrkavek.

Vida, jak se člověk může dostat do maléru a překvapit sebe i své okolí chovem škrkavek ve vlastních útrobách!

Pro Receptář Otakar Buda.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Škrkavky

(VWPsQNuL~gxy.YsVVt%jEK~j0gnjFm4Umbm~g), 11. 2. 2013, 19:59

Jako dítě jsem bydlela v pavlačáku se špinavým dvorem.Věčně jsem si kousala nehty a vypadala jako mouřenín.Občas jsem ty červíky mívala i jsem je viděla.Maminka nadělala topinky a pečené brambory se spoustou česneku a byl pokoj.Říkávala,že je to z těch špinavých nehtů.Tak nevím.Moje holky nic takového neměly a ty nehty kousaly také.

RE: Škrkavky

(Marie), 2. 10. 2014, 08:44

A co takhle se zeptat lékaře? Ordinovat si antiparazitika sama, natož dětem, to bych nedělala!

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS